Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansowaniu WPR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2017,8:25 Aktualizacja: 05-04-2017,8:48
A A A

Przyjęty przez rząd projekt noweli o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej ma umożliwić planowanie wydatków z budżetu państwa na szkolenia czy warsztaty w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna".

Dokument nowelizacji ustawy o finansowaniu WPR został przedłożony przez ministra rolnictwa. Zaproponowano w nim rozwiązania umożliwiające przekazywanie z budżetu państwa środków na wyprzedzające finansowanie operacji szkoleniowych realizowanych przez szkoły rolnicze lub leśne w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna", objętego PROW na lata 2014-2020.

Phil Hogan, WPR, reforma wspólnej polityki rolnej, Komisja Europejska, list Phila Hogana

Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania

11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników...

Działanie adresowane jest do jednostek naukowych i uczelni, publicznych podmiotów doradczych, tj. wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, izb rolniczych i Centrum Doradztwa Rolniczego oraz jednostek samorządu terytorialnego lub organów administracji rządowej, prowadzących szkoły rolnicze lub leśne albo centra kształcenia ustawicznego bądź centra kształcenia praktycznego, a także do innych podmiotów prowadzących działalność szkoleniową.

Pomoc w ramach tego działania kierowana jest do podmiotów wyłonionych w konkursach. Przyjęcie rozwiązania - jak wyjaśniono w komunikacie - umożliwi wcześniejszą realizację projektów szkoleniowych. Unijna refundacja tych wydatków, poniesionych z budżetu krajowego, będzie stanowiła jego dochód.

Pomoc w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna" jest realizowana dwuetapowo - przez wsparcie dla działań dotyczących kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności oraz wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Jurgiel: najważniejsze jest utrzymanie WPR po 2020 roku

Priorytetem Polski w debacie o tym, jak będzie funkcjonowała UE po 2020 r., jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej i wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa....

Działania szkoleniowe obejmują w tematykę związaną z: zarządzaniem, technologią i organizacją produkcji w gospodarstwie, w tym produkcji ekologicznej, bezpieczeństwem pracy, marketingiem, rachunkowością, ubezpieczeniami w gospodarstwie, korzystaniem z instrumentów finansowych, ochroną środowiska i klimatem (w tym wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii), a także wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, spółdzielczością, tworzeniem i funkcjonowaniem grup producentów oraz skracaniem łańcucha żywnościowego.

Operacje szkoleniowe będą prowadzone w formie kursów, szkoleń lub warsztatów.

Pomoc na demonstracje promujące innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki pozwoli rolnikom lub właścicielom lasów poznać te rozwiązania, które już przetestowano i są możliwe do stosowania w produkcji rolnej, leśnej lub przetwórstwie rolno-spożywczym.

Projekty demonstracyjne dotyczą w szczególności technologii i organizacji produkcji, przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie oraz rozwiązań związanych z ochroną środowiska i klimatem.

Nowe rozwiązania będą obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij