Rząd łączy instytuty. Żywność będzie jeszcze bezpieczniejsza?
Połączenie od 1 lutego Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny to główny cel rozporządzenia, które przyjął rząd.
W praktyce do NIZP-PZH zostanie włączony IŻiŻ. Koszty połączenia, szacowane na 180 tys. zł, poniesie ten pierwszy instytut.
Żywność od pola do stołu ma być pod jedną kontrolą
Centrum Informacyjne Rządu wskazało, że jeden instytut będzie efektywniej wspierał działania badawcze i rozwojowe dotyczące zdrowia, zwłaszcza te dotyczące kształtowania nawyków zdrowego stylu życia i żywienia, realizacji programów promocji zdrowia oraz bezpieczeństwa żywności.
Połączenie instytutów badawczych w jedną organizację będzie – zdaniem pomysłodawców zmian - miało pozytywny wpływ na wiele aspektów działalności, m.in. na komercjalizację wiedzy (działalność badawczo-rozwojową), zarządzanie (np. obiektami), gospodarowanie zasobami ludzkimi (wykorzystanie potencjału intelektualnego, kwalifikacji i doświadczenia kadry naukowo-badawczej) oraz finanse (racjonalne zakupy kosztownej aparatury badawczej).
W efekcie zmian utworzone zostanie Krajowe Laboratorium Referencyjne, które będzie prowadzić badania nad zanieczyszczeniami chemicznymi, materiałami do kontaktu z żywnością i mikrobiologią żywności. Rozszerzony ma zostać zakres badań instytutu o nowe obszary, np. analityka alergenów w żywności.
Organizacje konsumenckie za nowymi etykietami na żywność
Zmiany mają stworzyć podstawy do szerszej współpracy międzynarodowej i osiągnięcia wyższej pozycji instytutu za granicą. Umożliwiona ma zostać realizacja programów typu "National Health and Nutrition Examination Survey", dających pełną ocenę stanu zdrowia ludności w Polsce.
Gdy projekt trafił do konsultacji, w ocenie skutków regulacji (OSR) wskazano, że szacowane niezbędne koszty związane z techniczno-administracyjnym dostosowaniem do nowej struktury instytucji wyniosą około 120 tys. zł i w całości zostaną poniesione przez NIZP-PZH.
Po przejęciu pracowników z IŻiŻ może wystąpić konieczność redukcji niektórych dublujących się etatów w 2020 r. Zakłada się, że koszty pracowniczych odpraw pieniężnych nie powinny przekroczyć 60 tys.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś