Rząd chce uwolnić rolników od folii. Będzie pilotażowy program
Ministerstwo Środowiska do spółki z resortem rolnictwa, a za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chcą przetestować rozwiązanie problemu z odbiorem folii i innych odpadów z gospodarstw rolnych.
O tym problemie w ostatnich miesiącach pisaliśmy wielokrotnie. Zagrody rolników zaczęły bowiem tonąć w foliach po sianokiszonkach, sznurkach i niektórych opakowaniach po środkach do produkcji.
Stosy folii w gospodarstwach. Ministerstwo obiecuje pomóc rolnikom
Jest to konsekwencją braku zainteresowania przyjmowaniem takich odpadów przez podmioty, które dotąd to robiły (niekiedy nawet dopłacały gospodarzom), co z kolei ma źródło w załamaniu się pod tym względem bardzo chłonnego rynku chińskiego.
W odpowiedzi na prośby o pomoc w uregulowaniu tej sprawy, urzędnicy podkreślali, że rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt je zagospodarować (np. przez zlecenie tego odpowiedniej firmie, za co oczywiście trzeba zapłacić). Dodatkowo niedawno zapowiedziane zostały zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Teraz władze ogłosiły nowy pomysł na zażegnanie kłopotów.
- Wychodząc naprzeciw problemom zgłaszanym przez rolników, dotyczących usuwania szkodliwych materiałów porolniczych, rozpoczynamy wdrażanie programu, którego celem jest zbieranie i unieszkodliwianie foliowych opakowań - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska na wspólnej konferencji z Janem Krzysztofem Ardanowskim, szefem resortu rolnictwa.
[WIDEO] Wspólna konferencja prasowa ministra środowiska i szefa resortu rolnictwa
Gmina pomogła poszkodowanym rolnikom. Tony folii do utylizacji
Program pn. "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z działalności rolniczej" będzie jednym z finansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jego głównym celem jest "rozwój systemu zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa na poziomie lokalnym w oparciu o rozwiązania pilotażowe".
Jak podaje NFOŚiGW, początkowo program będzie realizowany w siedmiu gminach (Czerwin, Goworowo, Ostrów Mazowiecka, Rzekuń, Stary Lubotyń, Troszyn, Wąsewo) na terenie dwóch powiatów północnego Mazowsza: ostrowskiego i ostrołęckiego.
"Wsparcie w formie dotacji trafi do jednostek samorządu terytorialnego (JST), a ostatecznymi odbiorcami korzyści będą posiadacze odpadów z folii rolniczych. Budżet pilotażu wynosi obecnie 10 mln zł, ale w toku realizacji zostanie on dokładnie oszacowany i urealniony" - wskazuje fundusz.
Test zostanie przeanalizowany i po ewentualnych korektach program będzie wdrażany na obszarze całego kraju. - Chcemy w ten sposób uwolnić rolników od problemu zbierania i utylizacji m.in. folii - podkreślił minister Kowalczyk.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś