Ruszyły żniwa, więc zagrożenie pożarami rośnie. Strażacy apelują, by mieć "pod ręką" ciągnik z pługiem lub talerzówką
Strażacy apelują, by możliwie szybko wykonać podorywki na polach, z których plony zostaną zebrane w pierwszej kolejności. To działanie o charakterze przeciwpożarowym.
W związku z tym, że odnotowano już pierwsze pożary zbóż i ściernisk w rozpoczynającym się sezonie żniwnym, strażacy przypominają o przeprowadzeniu przeglądów gaśnic, będących na wyposażeniu maszyn rolniczych, by zapewnić ich sprawność w momencie zaistnienia pożaru. Uczulają także, by o powstałym pożarze jak najprędzej powiadomić służby.
Trzy samoloty wysłane do pożaru lasu. Wcześniej dzieci rozpaliły tam ognisko
„Apelujemy również by możliwie szybko wykonać podorywki na polach, z których plony zostaną zebrane jako pierwsze. Spowoduje to zapewnienie naturalnych, mineralnych barier, które ograniczą rozprzestrzenianie się pożaru. Dobrą praktyką jest również zapewnienie na polach ciągnika z pługiem, talerzówką lub agregatem, które już w pierwszej fazie będą mogły ograniczyć powierzchnię pożaru” – wskazuje w komunikacie Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie (woj. wielkopolskie).
Przywołano w nim rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych, zgodnie z którym należy:
1) stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
2) stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony (minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m);
3) ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
4) zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
5) zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
6) przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
7) wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i miejsca pracy kombajnów w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
„Zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu oraz używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych” – wskazuje KP PSP w Międzychodzie.
Strażacy zwracają ponadto uwagę na przepisy dotyczące sytuowanie stogów. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza powierzchni 1000 kw. lub kubatury 5000 m sześc.
Zwarcie instalacji elektrycznej w ładowarce przypuszczalną przyczyną pożaru magazynu zboża
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych – 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych – 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.
„Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych, należy okresowo sprawdzać ich temperaturę” – zaznaczają pożarnicy.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl