Rosną przeładunki w portach. Ale nie zbóż
Przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu dziesięciu miesięcy bieżącego roku wzrosły o 4,2 proc. do 20,8 mln ton. Największe wzrosty notują ropa i ruda, zaś zboża i węgiel utrzymały spadki.
Ropy i jej przetworów od stycznia do końca października przeładowano 2,8 mln ton (+54,1 proc. r/r). Port zaznaczył, że główna w tym zasługa przeładunków LNG w świnoujskim gazoporcie. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich.
Powstanie terminal cukrowy. Produkcja surowca ma iść w górę
Przeładunki rudy zwiększyły się z kolei o 45,5 proc., do niemal 2 mln ton, co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.
O 9,2 proc. (do 2,6 mln ton) poszły w górę towary z grupy inne masowe, głównie dzięki wzrostom obsługiwanej drobnicy promowej i konwencjonalnej.
Na plusie są również wyniki obsłużonych kontenerów, których było więcej o 3 proc. zamykając okres wielkością 76980 TEU (1 TEU jest odpowiednikiem standardowego kontenera 20-stopowego).
Spadki utrzymały węgiel, którego przeładowano o 39,3 proc. mniej (1,5 mln ton) oraz zboża, których przeładowano o 29,3 proc. poniżej wyniku sprzed roku (1,2 mln ton).
Według prognoz w 2017 roku wolumen obsłużonej masy towarowej portów w Szczecinie i Świnoujściu zamknie się wartością około 25 mln ton towarów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś