Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną sami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,8:40 Aktualizacja: 05-08-2015,9:09
A A A

Rada Ministrów zapoznała się z sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. - Poszkodowani rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie - zapewnił po obradach Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Według informacji uzyskanych z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Z najnowszych doniesień wynika, że suszą objętych jest około 350 tysięcy hektarów, a szacowanie strat powinno się zakończyć za 2-3 tygodnie.

susza_rzepak_straty

Kujawsko-pomorskie. Kontraktacje niemożliwe z powodu suszy

Przeanalizowanie możliwości pomocy prawnej przy negocjacjach w zakresie odstąpienia od zawartych umów kontraktacji – niemożliwych do wykonania z powodu suszy – to jeden z postulatów Porozumienia Związków Zawodowych...

Minister Sawicki przedstawił także informację na temat kar za przekroczenie kwot mlecznych. - System kwotowania był znany od naszego wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku. A pierwsze przekroczenie limitów miała miejsce jeszcze w sezonie 2005/2006. Ówczesny minister w rządzie PiS zabiegał o rozłożenie tej kary na raty, ale te starania okazały się bezskuteczne - przypomniał szef resortu rolnictwa.

Polityk przypomniał, że w 2014 r. rolnicy bardzo intensywnie rozwijali produkcję przy wyraźnej koniunkturze na świecie. Następnie nastąpiło załamanie na rynku chińskim, wzrost produkcji na świecie i spadek cen. W efekcie w sezonie 2014/2015 (w ostatnim roku kwotowym) limity produkcji mleka przekroczyło 63,5 tysiąca dostawców hurtowych.

- Wielokrotne zabiegi na różnych forach unijnych doprowadziły ostatecznie do zgody Komisji Europejskiej na rozłożenie kar za nadprodukcję mleka na 3 letnie równe raty - powiedział Sawicki. Pierwszą ratę rolnicy muszą zapłacić do końca września.

Poleć
Udostępnij