Rolnicy będą mieli swoją konstytucję. W 2018 roku powstaną trzy ważne ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KOWR (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2017,11:25 Aktualizacja: 18-12-2017,12:12
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zapowiedział, że w nadchodzącym roku powstanie ustawa o gospodarstwie rolnym, Pakt dla obszarów wiejskich oraz ustawa finansowa dotycząca ubezpieczeń upraw i zwierząt. Polityk liczy na współpracę z KOWR i KRIR.

Szef resortu spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych na czele z prezesem Wiktorem Szmulewiczem oraz Witoldem Strobelem, dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

ustawa o gospodarstwie rolnym, kodeks rolny, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, prawa i obowiązki rolnika

Prawa i obowiązki rolnika w jednym. Jurgiel stworzy nowatorski kodeks

- Mam w planie przygotowanie ustawy o gospodarstwie rolnym, kodeksu rolniczego, który określi rolę państwa w stosunku do gospodarstw rolnych - zapowiedział w czwartek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Polityk pytany w...

Jurgiel zwrócił uwagę na rolę rolniczego samorządu, który opiniuje ustawy po konsultacjach z gospodarzami w całej Polsce, a następnie przesyła wnioski do ministerstwa - informuje KOWR na swojej stronie internetowej.  

- Przed nami ważne zadania. To przede wszystkim ustawa o gospodarstwie rolnym, czyli tzw. "Konstytucja dla rolników", Pakt dla obszarów wiejskich oraz sprawa ubezpieczeń upraw i zwierząt. W maju Rada Europejska ogłosi podział środków finansowych w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Już teraz trwają spotkania na ten temat. Liczę na dobrą współpracę między resortem rolnictwa a KOWR i KRIR. Wszyscy mamy wspólny cel, jakim jest poprawa jakości życia polskich rolników - powiedział minister.

Dodał, że "Konstytucja dla rolników" ma być ustawą regulującą pozycję rolnika oraz gospodarstwa w Polsce.

Strobel zwrócił uwagę, że samorząd rolniczy najlepiej reprezentuje gospodarzy. Dlatego ważne jest, aby między ośrodkiem a Krajową Radą Izb Rolniczych były dobre relacje. - Liczę, że spotkanie to początek owocnego dialogu oraz wspólnego uzgadniania kwestii, które są najważniejsze z perspektywy rolników - powiedział.

- Współpraca między kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Krajową Radą Izb Rolniczych układa się bardzo dobrze. Chcielibyśmy ją przełożyć na wszystkie województwa, aby i tam jednoczyć siły we wspólnym celu - powiedział z kolei prezes Szmulewicz.
 

Poleć
Udostępnij