Rolnictwo musi być zrównoważone. To praca, a nie hobby
Promocja rolnictwa zrównoważonego w Polsce to cel podpisanego porozumienia Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające jego wpływ na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i akceptacji społecznej.
Chcą promować rolnictwo zrównoważone
- Coraz wyższe wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska nie mogą być wprowadzane z całkowitym pominięciem analizy ich wpływu na dochód rolnika. To niezwykle ważne, aby odpowiednie zachęty finansowe w nowej Wspólnej Polityce Rolnej pozwoliły na zrównoważenie celów środowiskowych i ekonomicznych. Zależy nam bardzo na tym, aby rolnictwo stawało się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, ale pamiętajmy jednocześnie, że to praca zarobkowa, a nie hobby - powiedział Marian Sikora, przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
- Rolnictwo zrównoważone jest dostępne dla wszystkich rolników w Polsce. Wraz z Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych i innymi partnerami rolniczymi Stowarzyszenia "ASAP" chcemy upowszechnić ten model w kraju. Skutecznie łączy ochronę środowiska, opłacalność produkcji i społeczną akceptację - stwierdził Adam Kopyść, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś