Resort klimatu odpowiada RPO ws. przepisów "odorowych". Na czym się skupia?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2024,15:20 Aktualizacja: 07-10-2024,18:00
A A A

Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ukierunkowano prace na przygotowanie kompleksowego rozwiązania. W założeniach regulacja ma dotyczyć nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego - przekazał resort w kontekście przepisów „odorowych”.

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Marcin Wiącek w swoim wystąpieniu (szerzej pisaliśmy o nim tutaj) poprosił Ministerstwo Klimatu i Środowiska o wyjaśnienie, "czy planowane prace legislacyjne mają dotyczyć wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy jedynie tego ich źródła, jakim jest działalność rolnicza". Nawiązał m.in. do projektu Ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Projekt tej tzw. ustawy odorowej był niegdyś w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W odpowiedzi na pismo rzecznika wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta podkreśla, że resort podejmuje działania mające na celu wypracowanie narzędzi ograniczających uciążliwości zapachowe.

krajewski, rolnik, wyrok, zapachy

Echa wyroku za zapachy z gospodarstwa - resort przygotuje przepisy chroniące produkcję rolną

MRiRW zwróciło się do rzecznika praw obywatelskich (RPO) z prośbą o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną ws. wyroku sądu, który zobowiązuje rolnika do wypłaty odszkodowania za nieprzyjemne zapachy z gospodarstwa. Resort przygotuje...

„Od lat jednak wieloaspektowość tego zagadnienia oraz brak jednolitego prawodawstwa w Unii Europejskiej w formie dyrektywy czy też wytycznych znacznie utrudniają to zadanie. Określenie jednoznacznych kryteriów uciążliwości zapachowej jest niezwykle trudne, jednak nie ulega wątpliwości, że odory mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie” – wskazuje Bolesta.

Przypomina, że podjęte w poprzedniej kadencji Sejmu prace nad wspomnianym projektem ustawy odorowej (w którym wyznaczono minimalne odległości dla planowanych przedsięwzięć z sektora rolnictwa od zabudowań mieszkalnych, budynków usługowych, użyteczności publicznej czy parków i obszarów ochrony przyrody), nie zostały ukończone.

„Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ukierunkowano prace na przygotowanie bardziej kompleksowego rozwiązania. W założeniach regulacja ma dotyczyć nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego, ale również tych pochodzących z produkcji przemysłowej czy sektora komunalnego. W pierwszym etapie zlecone zostanie przygotowanie ekspertyzy, która będzie proponować rozwiązania techniczne w zakresie pomiarów uciążliwości zapachowej, stosowanych na obszarze Unii Europejskiej” – informuje wiceszef MKiŚ.

Poleć
Udostępnij