Echa wyroku za zapachy z gospodarstwa - resort przygotuje przepisy chroniące produkcję rolną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2024,12:20 Aktualizacja: 26-09-2024,12:29
A A A

MRiRW zwróciło się do rzecznika praw obywatelskich (RPO) z prośbą o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną ws. wyroku sądu, który zobowiązuje rolnika do wypłaty odszkodowania za nieprzyjemne zapachy z gospodarstwa. Resort przygotuje też przepisy, które będą chronić produkcję rolną - poinformował wiceminister Stefan Krajewski.

Posłowie PiS pytali w czwartek w Sejmie, jakie działania ministerstwo podjęło w sprawie "skandalicznego" wyroku zobowiązującego polskiego rolnika do zapłaty odszkodowania w wysokości 100 tys. zł za zapachy wydobywające się z gospodarstwa rolnego. Zdaniem Andrzeja Śliwki (PiS), takie orzeczenie sądu może być pretekstem do podobnych wyroków, a to z kolei może spowodować ograniczenie możliwości prowadzenia działalności rolnej i hodowlanej przez rolników.

siekierski, rolnik, hodowca, sąd

Ukarany za zapachy rolnik: dla sądu było nieistotne, że gospodarstwo działa tu od wielu pokoleń

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział włączenie się we wsparcie dla hodowcy spod Łodzi ukaranego przez sąd za przykre zapachy docierające do sąsiadów z jego chlewni. W czwartek szef MRiRW odwiedził jego gospodarstwo. W...

Chodzi o wyrok dotyczący rolnika Szymona Kluki z miejscowości Grodzisko pod Łodzią, który w 2013 r. zgodnie z pozwoleniem zbudował chlewnię przeznaczoną na 360 sztuk świń w cyklu otwartym. Obiekt przeszedł odbiór techniczny.

Krajewski, odpowiadając na pytania posłów zwrócił uwagę, że pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w październiku 2022 r., gdy rządził PiS. Wówczas nie zostały podjęte żadne działania, w tym legislacyjne.

Jak mówił, przepisy oczywiście trzeba zmienić, tak by oddzielić funkcję mieszkalną od produkcyjnej. Zdaniem resortu powinno to być ujęte nie tylko w przepisach ministerstwa, ale także w planach zagospodarowania przestrzennego. Według Krajewskiego można też uznać wzór rozwiązań francuskich, że zapachy i dźwięki są nierozłącznym elementem produkcji rolnej oraz elementem dziedzictwa wsi. Wiceminister podkreślił, że o wyroku zadecydował niezawisły sąd - I instancji, a potem apelacyjny. Przypomniał też, że rolnik na rozbudowę chlewni uzyskał stosowne pozwolenia, które z kolei zostały zaskarżone przez sąsiadów. Sprawa znalazła swoje miejsce w Naczelnym Sądzie Administracyjnych, gdzie wszystkie skargi zostały odrzucone. Jednak sąsiedzi założyli sprawę z powództwa cywilnego i 25 października 2022 r. wyrok zapadł.

mrirw, minister rolnictwa, siekierski, rolnik

Minister: na wsi hoduje się zwierzęta, rolnik nie może płacić za brzydkie zapachy

Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski, odnosząc się do niedawnego wyroku sądu w takiej...

"Jesteśmy w kontakcie z rolnikiem i minister Czesław Siekierski był na miejscu w gospodarstwie " - poinformował Krajewski. Dodał, że ministerstwo skierowało pismo do RPO, bo organ ten może skorzystać z prawa skargi nadzwyczajnej, natomiast nie ma możliwości, w tym przypadku, kasacji wyroku.

Wiceminister zaznaczył, że resort przygotuje projekt przepisów, które pozwolą na rozwijanie produkcji na wsi i nie tylko rolnej, nie sprecyzował jednak terminu, kiedy będą gotowe. Dopytywany przez posłów wyjaśnił, że "jeszcze w tym roku". Dodał, że jeżeli ktoś się decyduje na zamieszkanie na wsi, to musi liczyć się z zapachami i hałasem wynikającymi z działalności rolnej.

Wiceminister podkreślił, że nie ma możliwości wpływania na niezależny sąd, "ale tej ścieżki nie kończymy i wykorzystamy możliwość taką, by rolnik nie zapłacił tej kary i żeby ten wyrok się nie utrzymał, bo jeśli będzie on potraktowany jako precedens, będzie z tym dużo problemów w skali całego kraju".

Poleć
Udostępnij