Rejestr odpadów. Którzy rolnicy muszą się wpisać?
"Szanowni Rolnicy, pamiętajcie o konieczności uzyskania wpisu do Rejestru-BDO" - czytają gospodarze w różnego rodzaju ukazujących się materiałach. Tak naprawdę większość z nich jest z tego obowiązku zwolniona.
Elektroniczny rejestr, mający być pierwszym modułem Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami, Ministerstwo Środowiska uruchomiło 24 stycznia 2018 r.
Groźne odpady między sadami i w gospodarstwie
Jak podaje resort, od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z przepisami ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zostaną uruchomione dwa kolejne moduły, umożliwiające prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań z zakresu produktów i odpadów wyłącznie w formie elektronicznej.
26 listopada rozpoczęto pilotaż otwartego systemu BDO, w którym mogą wziąć udział wszystkie podmioty posiadające wpis. Te, które zostały zarejestrowane (przez urzędy marszałkowskie), powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO).
"Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku" - ostrzegają urzędnicy.
Jak już pisaliśmy, rejestrować się powinni także generalnie rolnicy. W wyniku prowadzenia działalności rolniczej mogą powstawać odpady, niebędące odpadami komunalnymi. Ale część, a tak naprawdę większość gospodarzy, miała zostać zwolniona z tego obowiązku. I tak też się stało.
Obowiązująca ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw rozszerzyła katalog podmiotów niepodlegających wpisowi do rejestru o "wytwórców odpadów będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha".
Potwierdzono to także na stronie internetowej BDO. Tam na liście przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru "śmieciowego", znalazła się pozycja "rolnicy powyżej 75 ha ziemi".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś