Rady społeczne ustawowo przy każdym oddziale KOWR. Posiedzenia będą nagrywane
Zgodnie ze zmienianymi przepisami w działaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) silniejszą rolę ma odgrywać strona społeczna. Chodzi tu m.in. o procedury związane z gospodarowaniem państwowym zasobem ziemi.
Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Przewiduje on uregulowanie przepisów odnoszących się do rad społecznych.
A mianowicie takie rady (w charakterze organów opiniodawczo-doradczych) mają teraz właśnie na podstawie nowelizowanej ustawy działać w każdym oddziale terenowym oraz w Centrali KOWR. Obecnie funkcjonują one na podstawie zarządzeń dyrektora generalnego KOWR.
W okresie styczeń-październik br. KOWR wydzierżawił 24,3 tys. ha ziemi
„Rady społeczne pełnią istotne funkcje, zapewniając uczestnictwo czynnika obywatelskiego w bieżącym funkcjonowaniu KOWR, w szczególności jeśli chodzi o gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa” – wskazano w rządowym komunikacie.
Jednocześnie - w celu zapewnienia transparentności działalności rad społecznych - nowe przepisy zakładają, że posiedzenia tych gremiów będą jawne oraz transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
„Nagrania z posiedzeń będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej. W BIP udostępniane będą także protokoły z posiedzeń oraz podjęte na nich uchwały” – zapewniono w komunikacie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś