Program Mieszkanie dla Młodych: można kupować lokale na rynku wtórnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2015,9:35 Aktualizacja: 02-09-2015,10:26
A A A

Rynek wtórny, większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych, dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne – to niektóre zmiany w programie MdM. Znowelizowana ustawa weszła już w życie.

Kluczową zmianą w ustawie jest możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Jej inicjatorem nie był rząd, ale posłowie z połączonych komisji infrastruktury i finansów publicznych. Do tej pory program "Mieszkanie dla Młodych" obejmował jedynie mieszkania nowe - od dewelopera.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać także członkowie spółdzielni. Będą oni musieli podpisać umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania. Na jej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Spada liczba mieszkańców Polski. Tyle tysięcy osób ubyło przez rok

W porównaniu z 2014 rokiem liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o 17 tys. 57 osób - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r."...

Oprócz rynku wtórnego dofinansowanie obejmie także mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy.

Nowelizacja wprowadza dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie to zwiększono z 15 do 20 proc.

Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jak szacował rząd te zmiany mogą przynieść wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Nowa ustawa zwiększa udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Poleć
Udostępnij