Premier zdradził, ile środków pójdzie na inwestycje rolnicze i rozwój wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2021,9:20 Aktualizacja: 24-05-2021,9:24
A A A

Mateusz Morawiecki poinformował, że w ramach Polskiego Ładu na inwestycje rolnicze i inwestycje, które rozwijają wieś, będzie przeznaczone ok. 34 mld euro. Zapowiedział też m.in. wspieranie rodzinnych gospodarstw.

Szef rządu gościł w firmie Greengrow sp. z o.o. w Wikrowie k. Elbląga zajmującej się produkcją warzyw. Jak ocenił podczas wizyty, rolnictwo jest na wysokim poziomie i odnosi sukcesy eksportowe.

Polska - nasza ziemia, Polski Ład, gospodarstwa rodzinne, dopłaty do paliwa rolniczego

PiS sporo obiecuje rolnikom

Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego z 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w "Polskim...

Zapowiedział, że Polski Ład proponuje rolnikom i wsi działania, które mają podnieść rolnictwo na jeszcze wyższy poziom. Zaznaczył, że program rolny koncentruje się na kilku zasadniczych obszarach.

- Pierwszy to poprawa stanu finansowego, możliwości inwestycyjnych rolników, mieszkańców wsi. Tutaj mam na myśli zarówno wszelkiego typu inwestycje rolne, jak również inwestycje, które rozwijają wieś. Przeznaczamy na to bezprecedensową kwotę. To około 34 mld euro, co w połączeniu ze środkami krajowymi da kwotę znacząco większą niż poprzednia perspektywa - powiedział.

Premier zapowiedział również wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych, m.in. po to, żeby powstrzymać depopulację i wyjeżdżanie młodych ludzi ze wsi.

- Dlatego będziemy wspierać rodzinne gospodarstwa rolne, również w procesie ewentualnego jego przekazywania uregulowania będą jak najbardziej przyjazne dla obecnych właścicieli, często osób starszych, będących przed emeryturą - wyjaśnił.

Zapowiedział też pracę nad kodeksem rolnym. Jak mówił, to wielkie legislacyjne dzieło, które ma służyć temu, żeby rolnictwo było kołem zamachowym gospodarki i zabezpieczało tak jak do tej pory bezpieczeństwo żywnościowe.
 

Poleć
Udostępnij