Polski model łowiectwa pozostanie bez zmian
Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz modelu łowiectwa. A myśliwi wykonują ważne zadania w gospodarce leśnej, które są dobrze oceniane przez ministra Henryka Kowalczyka.
Oświadczenie resortu to odpowiedź "na nieprawdziwe doniesienia medialne". Nie sprecyzowano, o jakie publikacje chodzi, ale sporo wskazuje, że może chodzić o relacje z briefingu szefa rolniczego OPZZ Sławomira Izdebskiego.
Ardanowski: myśliwi nie pomagają zwalczać ASF
Mówił on wówczas o wypracowanej przez tę organizację koncepcji zmian Prawa łowieckiego.
Miałaby m.in. zostać utworzona Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która przejęłaby zadania od Polskiego Związku Łowieckiego.
Ministerstwo środowiska jednoznacznie podkreśla, że póki co nie ma planów rozpoczęcia prac legislacyjnych nad nowelizacją Prawa łowieckiego oraz w ogóle nad zmianą modelu i zasad funkcjonowania polskiego łowiectwa.
"Obecnie obowiązujący model łowiectwa opiera się na jednej organizacji łowieckiej - Polskim Związku Łowieckim, dzięki czemu możliwe jest właściwe realizowanie polityki państwa wobec dobra ogólnonarodowego, jakim są zwierzęta łowne. Aktualny model łowiectwa zapewnia również prawidłowe prowadzenie gospodarki łowieckiej. Jest on wzorcowy z punktu widzenia gospodarowania populacjami zwierzyny. Odpowiada też na potrzeby przyrodnicze, a także realizuje sprecyzowane cele w spójny i skoordynowany sposób" - przekonuje resort.
Nie ma możliwości zwalczenia ASF bez zreformowania gospodarki łowieckiej
Jednocześnie przypomina, że na gruncie ustawy z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw wprowadzono szereg mechanizmów istotnie wzmacniających nadzór ministra środowiska nad PZŁ oraz dyscyplinujących dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich w zakresie realizowania przez nich określonych w ustawie zadań.
Szef resortu może zlecać wykonywanie kontroli i wydawać zalecenia pokontrolne z obowiązkiem ich wykonania, a także żądać wszelkich wyjaśnień od organów PZŁ.
"Ponadto wszystkie uchwały podejmowane przez Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ oraz Naczelnej Rady Łowieckiej są weryfikowane pod względem poprawności i zgodności z prawem oraz statutem, a minister środowiska w drodze decyzji administracyjnej może je uchylić lub uznać za nieważne" - czytamy w komunikacie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś