Polski eksport będzie rósł o 5-6 procent rocznie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2015,10:05 Aktualizacja: 18-12-2015,10:38
A A A

Do 2030 r. polski eksport wyrażony w dolarach będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie - wynika z prognoz przygotowanych na zlecenie banku HSBC przez firmę Oxford Economics. Największe perspektywy dla polskich eksporterów stwarzają rynki wschodzące.

Z kolei, według prognozy, udział trzech największych europejskich partnerów handlowych Polski (Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii) zmniejszy się do tego czasu z 40 do 32 proc.

Wzrost eksportu będzie możliwy dzięki stopniowej poprawie sytuacji gospodarczej na głównych zagranicznych rynkach zbytu polskich eksporterów. Zdaniem ekonomistów HSBC wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku podskoczy do 1,5 proc., podczas gdy 2014 rok zakończył się wynikiem 0,9 proc., wobec spadku 0,2 proc. rok wcześniej.

eksport, warmińsko-mazurskie, przedsiębiorcy, agrobiznes, biznes, firma, przedsiębiorca rolny

Polscy przedsiębiorcy eksportują w coraz dalsze zakątki świata

Analizy pokazują, że w 2014 roku w pierwszej dwudziestce krajów do których polski eksport rósł najszybciej, znalazły się m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria czy Arabia Saudyjska. Za trendem ekspansji na bardziej...

Zgodnie z raportem tempo wzrostu polskiego eksportu będzie szybsze niż gospodarek rozwiniętych. Na przykład w Niemczech i we Francji wyniesie  ok. 3 proc., a w Wielkiej Brytanii ok. 4,5 proc. Jednocześnie wzrost naszej sprzedaży będzie najsłabszy wśród rynków wschodzących uwzględnionych w analizie.

Według cytowanego w komunikacie Piotra Winnickiego, dyrektora Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Polska, mniejsze niż w przypadku innych rynków wschodzących tempo wzrostu ma związek m.in. ze strukturą geograficzną polskiego eksportu.

"Podczas gdy np. kraje azjatyckie handlują w coraz większym stopniu między sobą, głównymi odbiorcami polskich towarów pozostają rynki rozwinięte. Tymczasem gospodarki wschodzące rozwijają się w znacznie szybszym tempie niż uprzemysłowione, co przekłada się również na popyt na dobra sprowadzane z zagranicy" - wyjaśnił Winnicki.

Zgodnie z prognozą najbardziej perspektywicznym rynkiem zbytu dla polskich eksporterów będzie Azja. Eksport do krajów z tego regionu świata w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie, np. 13,6 proc. rocznie do Bangladeszu, 13,4 proc. do Wietnamu, czy 12,3 proc. do Malezji.

Jeśli chodzi o import, to autorzy prognoz przewidują, że będzie on rósł o ok. 6 proc. rocznie. Korzystny wpływ na perspektywy importowe ma dobra sytuacja gospodarcza Polski, a w szczególności umacniający się popyt wewnętrzny. Zagrożeniem dla rozwoju wymiany handlowej mogą być jednak niekorzystne trendy demograficzne w Polsce.

Poleć
Udostępnij