Polska spada w Indeksie Wolności Gospodarczej
W tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal Polska zajęła 45. miejsce na świecie. Rok temu była na 39. pozycji, a w 2015 na 42. Wskaźnik wolności gospodarczej wyniósł u nas 68,3 pkt.
Według Warsaw Enterprise Institute, polskiego partnera raportu, nasz wskaźnik, który pogorszył się przez rok o punkt w dużej mierze wynika ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im wysunąć się przed Polskę.
Bruksela obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski
Średnia globalna wolność gospodarcza wzrosła w tegorocznym indeksie o 0,2 pkt., do rekordowego poziomu 60,9 pkt. Z kolei średnia dla Europy wyniosła 68 pkt.
- Tegoroczna pozycja Polski pod względem punktów dała nam wynik powyżej średniej światowej i europejskiej. W stosunku do 2013 roku, kiedy zmieniła się metodologia, urośliśmy w sumie o 2,3 pkt. Od roku 2008, co kilka lat, Polska przeżywała drobne załamania w drodze do pełnej wolności. Często przy tak małych odchyleniach wynika to nie z tego, co się dzieje w Polsce, ale z tego co dzieje się w naszym otoczeniu. Istotny jest trend wzrostowy, który trwa cały czas od 2008 roku - powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute na prezentacji indeksu.
Według raportu pierwsza piątka krajów świata pod względem wolności gospodarczej to: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. W Europie pierwsza trójka to: Szwajcaria, Estonia i Irlandia.
Obecna podczas prezentacji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że nasz spadek w rankingu jest niewielki i ciągle pozwala mieścić się Polsce na nienajgorszej pozycji. Zauważyła, że w tegorocznym rankingu wyprzedziliśmy nie tylko Białoruś, Ukrainę, Słowację, czy Węgry, ale również Włochy, Francję, Hiszpanię czy Belgię.
Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie.