Policja apeluje o właściwe utrzymywanie psów. We wsi na Mazowszu dotkliwie pogryzły 7-latkę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2023,15:35 Aktualizacja: 04-07-2023,15:36
A A A

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo. Niewłaściwe trzymanie tych zwierząt może skończyć się tragicznie dla osób postronnych. Trzy psy, które uciekły z posesji, dotkliwie pogryzły 7-latkę. Dziewczynce założono ponad 20 szwów - przekazuje policja z Płońska (woj. mazowieckie).

We wsi Gucin w minioną sobotę (1 lipca) jadącą na rowerze dziewczynkę zaatakowały trzy psy, które nagle wybiegły na drogę. Przebywały one wcześniej w kojcu przy jednym z domów.

- Zrobiły podkop pod ogrodzeniem lub je uszkodziły, wydostały się na ulicę i zaczęły gonić jadące na rowerze dziecko. Gdy psy zaatakowały 7-latkę, ta się przewróciła. Dziewczynka z licznymi ugryzieniami obu nóg została przewieziona do szpitala. Konieczne było założenie ponad 20 szwów. W płońskiej komendzie prowadzone jest postępowanie w związku z niezachowaniem przez właścicielkę psów środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt - informuje kom. Kinga Drężek-Zmysłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

Stróże prawa z tej jednostki przypominają, że posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie.

psy pogryzły krowę, Dobrzankowo, Krzysztof Błaszczak, powiat przasnyski

Krowa dotkliwie pogryziona przez psy. Przybiegła z pastwiska na podwórko

Właściwe zabezpieczenie psów na polskich wsiach wciąż nie jest, niestety, standardem. Przekonuje o tym kolejne zdarzenie. Tym razem czworonogi dotkliwie pogryzły krowę. Ja podaje portal infoprzasnysz.com do dyżurnego Komendy Powiatowej...

- Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies, może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć – przestrzega Kinga Drężek-Zmysłowska.

Jak podkreśla, utrzymywanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Ponadto łańcuch czy linka, na której jest trzymany, nie mogą być krótsze niż 3 metry i nie mogą powodować cierpienia psa, gwarantując jednocześnie niezbędny ruch.

- Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu, czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko – wskazuje policjantka.

Dodaje, że każdy właściciel czworonoga powinien też pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie to powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia i musi być powtarzane każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

- Pamiętaj, to właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu – uczula przedstawicielka płońskiej KPP.

Poleć
Udostępnij