Polacy coraz bardziej doceniają wysoką jakość własnych produktów, choć głównym kryterium zakupowym nadal pozostaje cena. Tak deklaruje aż 58% respondentów.
Polacy coraz bardziej doceniają walory rodzimej żywności, blisko 1/3 zwraca uwagę na rodzime pochodzenie produktu - wynika z raportu Polskiego Monitora Opinii. Gównym kryterium zakupu jest cena, a kupujemy głównie w lokalnych sklepach i dyskontach.
To pierwszy raport wchodzącego w skład cyklu badań opinii publicznej projektu Polskiego Monitora Opinii - wspólnej inicjatywy PKO Banku Polskiego, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii.
- Chcemy najmłodszym przekazywać wiedzę o dobrym odżywianiu - mówił w Działyniu (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa wziął udział w inauguracji kampanii "Skąd biorą się produkty ekologiczne". Szef...
Celem raportu było określenie postaw społeczeństwa oraz przedstawicieli małego i średniego biznesu (sektor MŚP) dotyczących najistotniejszych obszarów związanych z produkcją i sprzedażą polskich produktów żywnościowych.
Według raportu, eksport polskich produktów rolno-spożywczych rośnie. Wartość eksportu tych towarów w okresie styczeń - czerwiec 2019 r. wyniosła 15,4 mld euro i była o ponad 8% większa niż rok wcześniej. Dodatnie saldo wymiany wzrosło o około 17%, do 5 mld euro. Polska jest liderem w Unii Europejskiej w produkcji, m.in. drobiu, jabłek i pieczarek.
Polacy coraz bardziej doceniają wysoką jakość własnych produktów, choć głównym kryterium zakupowym nadal pozostaje cena. Tak deklaruje aż 58% respondentów. Z kolei 38% badanych uważa, że czynnikiem determinującym intencje zakupowe są zarówno skład produktu, jak i data jego przydatności.
Patriotyzm konsumencki objawiający się wyborem rodzimych produktów deklaruje co trzeci Polak (30% badanych). Rzadziej zwraca się uwagę na posiadane certyfikaty jakości (19%) oraz rozpoznawalność marki (9%).
- Zapewniacie nam jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił, zwracając się do rolników, Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Podczas spalskich dożynek prezydent już po raz...
Dodano, że wciąż kierujemy się ceną przy wyborze produktów, ale jesteśmy w stanie zapłacić więcej za polską żywność wytworzoną ekologicznie (69% respondentów). - To pozwala patrzeć z optymizmem na sytuację tych producentów - twierdzi prezes IBRiS Marcin Duma. Jego zdaniem istotne jest to, że większość Polaków utożsamia rodzime towary z dobrym smakiem (94%), bezpieczeństwem dla konsumenta (84%) oraz posiadaniem odpowiednich wartości odżywczych (81%).
Z badania wynika, że coraz częściej robimy zakupy w lokalnych sklepach osiedlowych (51,8% badanych). Podobny odsetek (51,3%) deklaruje zaopatrywanie się w towary w dyskontach spożywczych. Dopiero na czwartym miejscu pojawiają się supermarkety i hipermarkety (40,5%).
Badanie zrealizowano 2-6 października 2019 r. przez Fundację IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.