Pogranicznicy tropią w firmach nielegalnych pracowników
Wnioskiem o ukaranie do sądu zakończyła się kontrola w jednym z przedsiębiorstw rolnych na terenie powiatu ostrowieckiego (woj. świętokrzyskie). Była prowadzona pod kątem legalności zatrudnienia cudzoziemców.
Pogranicznicy z placówki w Kielcach sprawdzili 92 obcokrajowców i stwierdzili, że 89 z nich prezes zarządu firmy powierzył wykonywanie pracy z uchybieniami. Pracowali bowiem na warunkach niezgodnych z oświadczeniami o powierzeniu pracy - tym samym bez odpowiedniego zezwolenia na pracę.
Pracowali "na lewo" w zakładzie mięsnym
"Podczas czynności kontrolnych wykazano również, że 88 obywateli Ukrainy i 1 obywatel Gruzji wykonywało nielegalnie pracę na rzecz firmy zajmującej się przetwórstwem rolno-spożywczym. Wobec cudzoziemców zostaną przeprowadzone czynności zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia" - podaje Karpacki Oddział Straży Granicznej.
Kontrolerzy wytknęli ponadto szefostwu przedsiębiorstwa niepowiadomienie w formie pisemnej powiatowego urzędu pracy o podjęciu, czy też niepodjęciu pracy przez 90 cudzoziemców.
"W stosunku do pracodawcy skierowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Za zatrudnianie cudzoziemców wbrew przepisom przewidziana jest kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych" - przypomina KOSG.
Zatrudnienie 434 cudzoziemców w jednej z firm zajmujących się przetwórstwem ryb w województwie pomorskim zweryfikowali natomiast funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce.
Jak ustalili, 9 osób nie miało wymaganych zezwoleń na pracę w określonych terminach, a jedna umowy o pracę w formie pisemnej. W 279 przypadkach pracodawca nie dopełnił ponadto obowiązku pisemnego powiadomienia urzędu pracy o podjęciu, bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.
Dalsze czynności wyjaśniające oraz administracyjne zostaną podjęte po odniesieniu się przedsiębiorcy do protokołu z kontroli.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl