Podtopienia w gospodarstwach. Rzecznik finansowy podpowiada, co robić
Na każdym etapie prac związanych z ratowaniem i zabezpieczeniem mienia warto, w miarę możliwości, wykonywać dokumentację zdjęciową, która odzwierciedli stan pierwotny oraz czynności ratunkowe - wskazuje rzecznik finansowy w kontekście odszkodowań po powodziach i podtopieniach.
Takie problemy często dotyczą gospodarstw rolnych położonych w wielu przypadkach w pobliżu cieków i zbiorników wodnych.
Rolnicy dotknięci podtopieniami dostaną pomoc
"Efektem ekstremalnych zjawisk pogodowych, które w ostatnim czasie nawiedzają nasz kraj, są poważne straty, w tym m.in. uszkodzenia budynków czy mienia ruchomego. Liczba szkód wywołanych zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak ulewne deszcze po okresie suszy, które powodują lokalne powodzie i podtopienia, powoduje wzrost liczby telefonów na dyżurach eksperckich. Poszkodowani poszukują informacji i porady w zakresie przysługujących im praw oraz pomocy w rozwiązaniu pojawiających się na bieżąco problemów w zgłaszaniu powstałych szkód. Przypominamy najistotniejsze kwestie, na jakie w takich sytuacjach należy zwrócić uwagę" - czytamy w serwisie rzecznika finansowego.
Z ekspertami instytucji - w razie zaistnienia problemów z ubezpieczeniami po szkodzie powodziowej - można się konsultować w trakcie dyżurów telefonicznych.
Telefon 22 333 73 28 jest czynny w poniedziałki od godz. 9 do 17, a od wtorku do piątku w godzinach 9-14.
Można też napisać e-mail na adres porady@rf.gov.pl.
Rekordowe opady deszczu i powodzie zniszczyły plony
"Mając ubezpieczenie trzeba pamiętać, że na ubezpieczającym spoczywa obowiązek minimalizowania rozmiarów szkody. Zgodnie z art. 826 k.c. ubezpieczający lub ubezpieczony jest zobowiązany do podjęcia pewnych działań w celu ratowania ubezpieczonego mienia oraz zapobieżenia szkodzie bądź zmniejszenia jej rozmiarów, gdy już nastąpiła. Za umyślne albo wynikające z rażącego niedbalstwa niewykonanie tego obowiązku ubezpieczyciel może uwolnić się od odpowiedzialności (art. 826 par 3 k.c.). Przykładowo w przypadku wystąpienia zalania, należy wyłączyć instalacje elektryczną i gazową oraz zabezpieczyć sieć kanalizacyjną lub szambo. W miarę możliwości – przenieść rzeczy do innej, wyżej położonej części domu czy innego budynku, gdzie nie będzie ryzyka ich dalszego zniszczenia. Zakład ubezpieczeń jest obowiązany zwrócić ubezpieczającemu, uzasadnione okolicznościami zdarzenia, koszty poniesione w celu zapobieżenia zwiększeniu szkody (art. 826 par. 4 k.c.). Trzeba tylko pamiętać o udokumentowaniu rachunkami lub innymi dowodami kosztów poniesionych w celu ratowania mienia. Będzie to podstawa do ich zwrotu przez ubezpieczyciela" - wskazuje rzecznik finansowy w ramach swoich porad.
Odpowiada też na pytania np. co robić bezpośrednio po zalaniu, jeśli mamy ubezpieczenie nieruchomości czy w jakim terminie powinna nadejść odpowiedź zakładu ubezpieczeń na reklamację. Wszystkie wskazówki są tutaj.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś