Platforma Żywnościowa ruszy za kilka miesięcy. Na początek sesje dla pszenicy
Seminaria informacyjne dla pracowników i kierownictwa ośrodków doradztwa rolniczego rozpoczęły kolejny etap realizacji projektu "Platforma Żywnościowa SELLFOOD". KOWR przygotowuje prawie sto spotkań w całym kraju.
Platforma Żywnościowa jest to giełda stworzona na wzór papierów wartościowych, ale obracająca nie akcjami, lecz produktami rolnymi. Podstawowym jej założeniem jest zwiększenie konkurencyjności podmiotów sektora rolno-spożywczego - w kraju, a w przyszłości na rynkach zagranicznych.
Ruszają prace nad uruchomieniem platformy obrotu towarami rolnymi
W wersji pilotażowej platforma zajmie się obrotem pszenicy. Sprzedawać za jej pośrednictwem będą mogli zarówno mali rolnicy prowadzący rodzinne gospodarstwa jak i wielcy potentaci oferujący duże partie ziarna. Platforma ułatwi też dostęp do surowca o najwyższej jakości.
- Na początku platforma będzie uzupełnieniem tradycyjnych kanałów dystrybucji, ale z czasem, jestem przekonany, dla wielu producentów, przetwórców i eksporterów będzie to główne miejsce obrotu pszenicą - mówi Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Polskie rolnictwo jest rozdrobnione, wielu producentów oferuje małe partie produktów. Przez to nie może dostarczyć jednolitych jakościowo, dużych partii towarów. Oferowanie małych ilości przekłada się zaś na niższe ceny, które na domiar złego często zmieniają się.
Platforma rozpocznie swoją działalność w marcu 2020 roku. Po pomyślnym zakończeniu pilotażu planowane jest uruchomienie komplementarnego rynku transakcji terminowych pszenicy, a w przyszłości także innych, trwałych produktów rolnych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś