Państwowa ziemia trafia na rynek. Tysiące hektarów do dzierżawy
- To był absolutny drenaż kieszeni rolników. Ludzie się zapożyczali, bo byli przymuszani do tego, żeby wykupić ziemię - ocenił obrót państwową ziemią przed wprowadzonymi obostrzeniami Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.
Obecnie podstawową formą gospodarowania gruntami z państwowego zasobu jest dzierżawa. Zdaniem polityka ustabilizowało to sytuację na rynku. - Co nie znaczy, że nie ma również sprzedaży - zastrzegł wiceszef resortu podczas prezentowania przed sejmową komisją rolnictwa informacji o zadaniach zrealizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2017 r. i planach na 2018 r.
Dzierżawa nieruchomości rolnych nabiera tempa
Przez cztery miesiące ubiegłego roku, gdy już istniał KOWR (zaczął działalność 1 września) zbytych zostało ponad 4 tys. ha. - Ale dla porównania chcę podać, że w latach poprzednich, zanim ustawa z kwietnia 2016 r. weszła w życie, sprzedaż wynosiła ponad 100 tys. ha - podliczył Babalski.
Podziękował organizacjom rolniczym za niedawne wypracowanie z KOWR wspólnych kryteriów, dotyczących oceny ofert przetargowych na dzierżawę ziemi. Dzięki temu wkrótce na rynku pojawić się powinno sporo hektarów.
- Witold Strobel, dyrektor KOWR poinformował, że wszystkie oddziały terenowe przystępują do podawania ziemi na rynek, czyli po prostu do ogłaszania przetargów - zapowiedział Babalski.
Według stanu na 31 grudnia ub.r. w państwowym zasobie było łącznie około 1,375 mln ha gruntów, w tym w dzierżawie około 1,033 mln ha. Do trwałego rozdysponowania pozostało 213 tys. ha, czyli około 16 proc. całości.
KOWR ma prowadzić politykę rozwojową na obszarach wiejskich
Od września do grudnia 2017 r. oddziały terenowe ośrodka ogłosiły 1,5 tys. wykazów na dzierżawę ziemi o powierzchni ponad 11 tys. ha. Ukazało się ponad 800 ogłoszeń o przetargach na dzierżawę - przeprowadzono ostatecznie 625 na dzierżawę nieruchomości o powierzchni ponad 2 tys. ha.
Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał również, że KOWR jest zaangażowany przy narodowym programie mieszkaniowym. Przekazał informację do Krajowego Zasobu Nieruchomości o 45 tys. działek gotowych pod realizację inwestycji mieszkaniowych.
Oczywiście nadal jednym z podstawowych zadań KOWR jest kształtowanie ustroju rolnego. I tak, złożono 6053 tam wnioski o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej.
- W tych sprawach wydano 5737 decyzji administracyjnych, dotyczących nabycia nieruchomości, na łączną powierzchnię ponad 15 tys. ha. Wydano 5280 decyzji pozytywnych na ponad 13 tys. ha - wymieniał wiceminister Babalski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś