Opozycja chce informacji premiera na temat zwalczania ASF
Posłowie PSL-Kukiz'15 kierują wniosek do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia o informację premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego podejmowanych działań w celu zwalczania i zapobiegania rozpowszechniania się ASF.
"Polscy producenci trzody chlewnej od wielu lat zmagają się z szalejącym wirusem afrykańskiego pomoru świń. Liczba ognisk ASF u świń wynosi już ponad 250, zaś u dzików ponad 5200. ASF jest chorobą, która choć nie przenosi się na ludzi, powoduje ogromne straty ekonomiczne" - podkreślono w uzasadnieniu wniosku.
Strefy ASF objęły część Wielkopolski. Zmiany na Mazowszu
Jak dodano, ASF to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń oraz dzików. "W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do spadków produkcji. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 procent" - zaznaczono.
Ponadto - jak mówił poseł Mirosław Maliszewski - członkowie jego klubu apelują do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa aby tezy, które wypowiadał w czasie kampanii wyborczej o pomocy rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe stały się faktem.
- Domagamy się szybkiego uruchomienia środków pomocowych dla rolników, którzy byli poszkodowani przez przymrozki i susze w 2019 ponieśli z tego tytułu straty - podkreślił.
Ardanowski poinformował, że do 29 listopada ARiMR przyjmuje wnioski od rolników o przyznanie pomocy suszowej. Dotychczas wypłacono 500 mln zł, pozostali rolnicy otrzymają środki w pierwszym kwartale 2020 r.
W tym roku stwierdzono 48 ognisk choroby ASF w stadach świń, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ponad 100. Wykryto ok. 2 tys. padłych dzików na terenach województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś