Opolagra 2015 już za nami
45 tysięcy zwiedzających XII edycję Opolagry - największej plenerowej wystawy rolniczej na południu Polski, miało okazję zapoznać się z ofertą 472 wystawców. Wystawa odbyła się na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim, obejmując powierzchnię 45 ha.
Zwiedzający mogli oglądać maszyny nie tylko na stoiskach, ale również podczas pokazów polowych. Opolagra była doskonałym przykładem tego, iż zaawansowana technologia coraz bardziej wkracza do gospodarstw rolnych.
Program wystawy obejmował np. pokazy dronów rolniczych, które służą m.in. do oceny stanu roślin i odwodnień na polach. Jak uważa Piotr Mazur, właściciel firmy Agrotechnology ze Szczecina - szerokie możliwości zastosowania dronów w rolnictwie sprawią, że już za kilkanaście lat staną się powszechne i nikogo nie będzie dziwić widok latających maszyn nad polami.
W paradzie zaprezentowały się ładowacze teleskopowe.
W namiocie forum odbyły się: konkurs KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, warsztaty ze specjalistami Urzędu Skarbowego i Celnego nt. Rolnicy opodatkowani VAT-em, prelekcja Michelin Polska Wpływ ciśnienia w oponach na zużycie paliwa i ugniatanie gleby, Drony w rolnictwie precyzyjnym - pokaz UAV-CLAAS, konferencja Izby Rolniczej Przedsiębiorczość na wsi opolskiej jako alternatywa dodatkowego zarobku.
W drugim dniu trwania Opolagry odbyło się Forum Dyskusyjne Polskiego Klubu Rolnik - Farmer Roku. Po zaprezentowaniu historii i dnia dzisiejszego Ogólnopolskiego Konkursu przez dr inż. Teresę Kucharską, wiceprezes stowarzyszenia Rolnik - Farmer Roku, zaprezentowali się właściciele gospodarstw - wybrani laureaci Konkursu Rolnik - Farmer Roku: Władysław Butor, Zofia Mieszkowska, Antoni Nocoń, Anna Lesień i Wiktor Będzikowski.
Wystawę Opolagra odwiedził wicepremier Janusz Piechociński, wiceprezes rady ministrów, minister gospodarki. Minister Piechociński zwiedził teren wystawy w towarzystwie podsekretarza stanu Stanisława Rakoczego, wiceministra ministerstwa spraw wewnętrznych, wicewojewody opolskiego Antoniego Jastrzębskiego, wicemarszałka Grzegorza Sawickiego, radnego sejmiku województwa opolskiego.
Pokazy z redakcją RPT
Opolagra to uczta dla pasjonatów techniki rolniczej. Dzieje się tak za sprawą setki maszyn pracujących na łące i polu w czasie pokazów. To widowisko o niesłabnącej popularności, w którym udział ma redakcja RPT, prowadząca to wydarzenie.
W pierwszej części pokazów polowych opryskiwacze pięciu producentów zmierzyły się ze specjalnie skonstruowanym torem przeszkód. Do rywalizacji przystąpiły maszyny: opryskiwacz Dammann Profi Class 6030, opryskiwacz Lemken Albatros 9/400, opryskiwacz Agromet-Pilmet Europa Premium 4024 oraz opryskiwacz Goliat Plus Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK
Następnie na pole wjechały kosiarki i inne maszyn do zbioru zielonek niskołodygowych: kosiarka dyskowa Samasz KT 261, kosiarka CLAAS Disco 3050+, kosiarka Kuhn GMD 700 G II, przetrząsacz CLAAS Volto 58, przetrząsacz KUHN GF 502, zgrabiarka zawieszana CLAAS Liner 370, zgrabiarka zawieszana KUHN GA 4121Z, prasa zmiennokomorowa CLAAS Variant 365 RC, prasa zmiennokomorowa Unia-Famarol DF 1,7 ZD, prasa zmiennokomorowa McHale V660, przyczepa do zbioru bel Kobzarenko, owijarka samozaładowcza Unia-Famarol Twister, przyczepa samozbierająca Repex firmy Bergmann, prasoowijarka Krone Comprima CF 155 XC, prasoowijarka Unia-Famarol MASTER, prasoowijarka KUHN I-Bio, sieczkarnia Krone BIG X700, siewnik do podsiewania traw APV.
Ostatnim punktem był pokaz pracy agregatu uprawowo-siewnego Kockerling Ultima CS400.
Pokaz pracy paszowozów
Podczas dwóch dni wystawy odbyły się prezentacje wozów paszowych w czasie sporządzania TMR-u, przygotowane przez redakcję miesięcznika Rolniczy Przegląd Techniczny.
Opolagra 2015 - podsumowanie. Paszowozy w akcji
W prezentacji wzięło udział trzech producentów maszyn: Blattin, Lucas G i Trioliet, prezentując pracę maszyn. Podczas pracy każdego paszowozu mierzono czas, potrzebny na przygotowanie pełnoporcjowej mieszanki dla krów. Zgromadzeni goście mogli później ocenić, czy sporządzony TMR ma właściwą strukturę.
Plenerowa premiera agropolska.pl
Premierę na pierwszej imprezie plenerowej miała też agropolska.pl – pierwszy multiportal rolny, oferujący skumulowanie fachowych treści specjalistycznych w jednym miejscu, z wykorzystaniem ogromnego potencjału zespołów redakcyjnych tytułów wydawanych przez APRA. To najnowocześniejszy, responsywny portal branżowy, wyposażony w dużą ilość funkcjonalności niedostępną w portalach konkurencyjnych, proponujący przejrzysty i czytelny layout, współpracę z mobilną aplikacją, wielorakie i nowoczesne narzędzia użytkownika i kontrahenta.
Na stoisku, dzięki tzw. kioskom internetowym, wszyscy zainteresowani rolnicy mieli szansę zapoznania się z naszym portalem.
Najpiękniejsze ze Śląskiej Wystawy Bydła Hodowlanego
Hodowla bydła mlecznego na Śląsku stoi na bardzo wysokim poziomie. Potwierdziła to Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego, która odbyła się podczas trwania targów rolnych Opolagra. Podczas wyceny na ringu zaprezentowało się 100 sztuk bydła mlecznego, które pochodziło z 24 hodowli. Hodowcy wystawili do oceny swoje najpiękniejsze zwierzęta, a pod czujnym okiem jury dokonano wyboru tych najpiękniejszych.
Swój malowniczy konkurs mieli też najmłodsi hodowcy bydła mlecznego.
Tytuł czempiona jako pierwszej przyznano krowie Gamma rasy polskiej czerwonej, której właścicielem jest ZDIZ Grodziec Śląski. Z tej hodowli pochodziły wszystkie sztuki prezentowane w tej kategorii. Wśród krów w drugiej laktacji rasy PHF-RW wygrała krowa Sonntag, z hodowli należącej do OHZ Głogówek. W kategorii krów w trzeciej laktacji i starszych rasy PHF-HO tytuł czempiona otrzymała Mewa 1 z KR Kietrz. W tej samej rasie, ale wśród krów w drugiej laktacji, czempionką została Baśka z hodowli Jana Kałka z Osieku.
Prezentowane bydło mleczne oceniali sędziowie: Angelo Pazzotti, Martin Ziaja oraz Marek Karwacki.
Kolejna edycja targów Opolagra 2016 odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 na lotnisku w Kamieniu Śląskim.
Z inicjatywy wystawców Opolagry, podczas edycji 2016 nowością będzie ring i komis maszyn używanych.
Szczegółowe relacje z pokazów polowych na stronach działu Technika rolnicza, a z Wystawy Bydła Hodowlanego na stronach działu Produkcja zwierzęca.