Ogromne zainteresowanie dzierżawą państwowych gruntów
Wstępna analiza wyników, przeprowadzonych w ostatnich miesiącach przez szczeciński oddział ANR przetargów ograniczonych ofert pisemnych, potwierdza przydatność tej formy gospodarowania gruntami rolnymi dla poprawy struktury obszarowej gospodarstw - twierdzi Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Szczecinie.
Podkreśla, że w lutym, marcu i kwietniu br. oddział Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie przeprowadził blisko 900 przetargów ograniczonych ofert pisemnych na dzierżawę gruntów rolnych.
ANR sprzedała przed rokiem 77 tysięcy hektarów
W jego ocenie, przetargi ofert pisemnych są w stosunku do przetargów licytacyjnych, formą bardziej "pracochłonną i droższą", między innymi ze względu na konieczność korzystania z usług notarialnych.
"Jednak właściwy dobór kryteriów i ich wagi pozwala osiągnąć efekty, których nie można uzyskać w efekcie licytacji, gdzie decyduje jedynie cena" - zaznacza przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Szczecinie.
Wiosenne przetargi zostały przeprowadzone w oparciu o następujące kryteria oceny ofert:
Coraz trudniej o kredyt pod zastaw ziemi
2. Powierzchnia gospodarstwa rodzinnego oferenta (maksymalna ilość punktów - 26,67).
3. Odległość miejsca zamieszkania oferenta od wydzierżawianej nieruchomości (maksymalna ilość punktów - 26,67).
4. Powierzchnia gruntów nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu WRSP oraz gruntów, na które oferent jest kandydatem na nabywcę lub dzierżawcę (maksymalna ilość punktów - 26,67).
5. Ubezpieczenie w KRUS (maksymalna ilość punktów - 10).
Z danych ANR wynika, że najwięcej przetargów wygrali rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości 20-35 ha. Trafiło do nich 24,24 proc. wystawionych do dzierżawy gruntów. Następne w kolejności są grupy gospodarstw w przedziale 35-50 ha - 18,49 proc., 10-20 ha - 15,71 proc. oraz 50-65 ha - 15,02 proc. Łącznie gospodarstwa do 50 ha wydzierżawiły 72,89 proc. gruntów wystawionych w przetargach.
Resort zapewnia: ustawa o handlu ziemią spełnia oczekiwania rolników
Najwięcej gruntów wydzierżawili rolnicy w grupach wiekowych 36-40 lat (19,56 proc.), 31 – 35 lat (17,71 proc.) oraz 41- 45 lat (15,50 proc.).
"Naszym zdaniem uzyskane wyniki są bardzo obiecujące, potwierdzają zdecydowanie przydatność przetargów ofert pisemnych dla procesu gospodarowania gruntami, właściwy dobór kryteriów oraz ich wagi pozwala na osiąganie zakładanych rezultatów korzystnych ze względów gospodarczych i społecznych. A przecież gospodarowanie to proces, który z założenia powinien polegać na porównywaniu korzyści oraz kosztów i łączyć się z wyborem najlepszych dostępnych rozwiązań" - podkreśla Kosmal.