Nowa władza ujawni dane o importerach ukraińskiego zboża? "Pozwoliłoby to na przemyślenie współpracy rolników z nimi"
Rolnicy za pośrednictwem swojego samorządu niejednokrotnie występowali o ujawnienie informacji o podmiotach importujących zboże z Ukrainy. Otrzymywane odpowiedzi, w tym opublikowana lista, nie były satysfakcjonujące. W wyniku wyborów parlamentarnych zmieniła się jednak władza, w tym kierownictwo resortu rolnictwa, stąd kolejny wniosek w tej sprawie.
O ujawnienie kompletnej listy podmiotów sprowadzających zboże i rzepak z Ukrainy wystąpił 10 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Adresatem wniosku jest nowy minister rolnictwa Czesław Siekierski.
W wystąpieniu przypomniano o wynikach kontroli działania organów państwa w zakresie importu ukraińskiego ziarna. Realizująca ją Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła w raporcie, że „w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. 541 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą sprowadziło do Polski 4332,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych (o wartości 6 188 204 tys. zł), z przeznaczeniem na cele: konsumpcyjne, na pasze dla zwierząt, do siewu oraz jako zboże techniczne. W okresie tym 4,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych (o wartości 4963,3 tys. zł) zostało sprowadzonych przez 11 osób fizycznych”.
Siekierski: chcemy powrócić do rozmów na temat importu produktów z Ukrainy na forum UE
„Firmy działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez sprowadzenie płodów rolnych, zakłóciły relacje cenowe w kraju, działając na niekorzyść rolników” – podkreśla krajowa rada.
I przypomina, że jako samorząd rolniczy występowała kilkukrotnie o ujawnienie listy firm-importerów, jednak nie uzyskała odpowiednich informacji.
„Lista firm importujących zboże z Ukrainy, zamieszczona na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie zawiera kluczowych informacji o ilości i wartości sprowadzonych towarów oraz o ich przeznaczeniu” – zaznaczają izby.
Podtrzymują swoje zdanie, że należy ujawnić i upowszechnić w środkach masowego przekazu kompletną listę podmiotów sprowadzających zboże i rzepak z Ukrainy.
„Pozwoli to na przemyślenie współpracy rolników z tymi podmiotami” – wyjaśniają wnioskodawcy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś