Na wsiach brakuje przedszkoli. Ministerstwo dostrzega problem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2017,8:30 Aktualizacja: 12-02-2017,10:50
A A A

W większości gmin wiejskich mniej niż połowa dzieci uczęszcza do przedszkoli. To przede wszystkim efekt niedostatku placówek. Czy to się niebawem zmieni?

Wraz ze zmianami, jakie zachodzą na obszarach wiejskich priorytetowa stała się potrzeba powstawania przedszkoli. Zgłaszają ją m.in. napływowi mieszkańcy, którzy nadal pracują w miastach i nie zawsze mają co zrobić z dziećmi.

dzieci, GUS, coraz więcej urodzeń na wsi, wieś,

Coraz więcej dzieci rodzi się na wsi

W 2016 r. urodziło się o ok. 16 tys. więcej dzieci niż w 2015 r., kiedy to zanotowano spadek liczby urodzeń w skali roku. W 2016 r. zarejestrowano 385 tys. urodzeń żywych - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Więcej dzieci rodzi się...

Profesjonalna opieka dla maluchów bardzo przydałaby się również - a może przede wszystkim - rdzennym mieszkańcom wsi.

Problem dostrzegają władze kraju. W zaktualizowanym w zeszłym roku Programie Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019 podkreślono wagę edukacji przedszkolnej.

"Naszym celem jest zasadnicza zmiana w tym obszarze. W większości wiejskich gmin mniej niż połowa dzieci w wieku przedszkolnym, uczęszcza do przedszkola. Zamierzamy wspierać wszelkie formy organizowania edukacji przedszkolnej. Oddziały przedszkolne powinny funkcjonować samodzielnie, przy szkołach, ale także przy wiejskich świetlicach. Wsparcie samorządów, organizacji pozarządowych i osób fizycznych prowadzących działalność w zakresie prowadzenia przedszkoli będzie jednym z preferowanych kierunków wykorzystania środków z polityki spójności” - czytamy w programie.

wypadek, policja, śmierć, wypadek na wsi, Kraśnik, lubelskie, KPP Kraśnik

Dziecko pod kołami ciągnika. Za kierownicą 17-latek

Dramat rodzinny w miejscowości Księżomierz Dzierzkowska niedaleko Kraśnika (woj. lubelskie). Nie żyje 15-latek przejechany ciągnikiem, którym kierował o dwa lata starszy chłopak. Jak wstępnie ustaliła policja, ciągnikiem cofał 17-latek. W...

Resort zapowiada również zmianę "absurdalnej polityki", polegającej na zwalnianiu nauczycieli (z powodu nieopłacalności prowadzenia małych szkół) i wydatkowaniu środków na zmianę ich zawodowych kwalifikacji.

"Ich doświadczenie może być wykorzystane właśnie do pracy z najmłodszymi, a środki przeznaczane dotychczas na reorientację zawodową nauczycieli skierujemy na rozwój przedszkoli na wsi. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której każde dziecko wiejskie będzie mogło uczęszczać za darmo do przedszkola" - zapewniono w programie.

Dostrzeżono także, że baza materialna przedszkoli na wsi jest stosunkowo uboga. To bariera dla upowszechniania tam wychowania przedszkolnego. To też ma się zmienić.

"Należy dążyć do wprowadzenia alternatywnych form edukacji przedszkolnej, które pozwolą na zmniejszenie zbędnych obciążeń organizacyjnych i finansowych oraz do zapewnienia dobrej jakościowo edukacji. Dużą rolę należy szczególnie przypisać uspołecznieniu edukacji przedszkolnej i stworzeniu warunków finansowania takich działań w społecznościach lokalnych" - wskazuje resort rolnictwa w planie działań.

Poleć
Udostępnij