Na drogach co roku giną całe gminy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2017,9:20 Aktualizacja: 07-09-2017,9:23
A A A

Rocznie w Polsce ginie na drogach ponad 3 tys. osób. Co piąty Polak w wieku 10-30 lat, poniósł śmierć na skutek wypadku drogowego. Czas to zmienić - apeluje Polska Izba Ubezpieczeń.

Organizacja w raporcie "Strategia poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce" przedstawia gruntowną analizę obecnego stanu wypadkowości na naszych drogach.

PIU podaje także rozwiązania, mogące skutecznie zredukować liczbę zabitych w wypadkach.

policja, wypadek, piesi na drodze, elementy odblaskowe, mandat za brak elementów odblaskowych

Giną na drogach, bo nie mają ze sobą elementów odblaskowych

Chociaż prawo nakazuje pieszym poruszającym się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, posiadanie odblasku w sposób widoczny dla kierujących, nadal wiele osób nie stosuje się do tego przepisu. Za brak elementu odblaskowego grozi...
- W opracowaniu przedstawiamy propozycję spójnego programu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Proponujemy 20 inicjatyw, które mogą przyczynić się do zmniejszenia aż o 2/3 liczby ofiar wypadków drogowych do 2030 r. - mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Z raportu wynika, że koszty społeczne i gospodarcze wypadków sięgają 50 mld zł, co wynosi aż 3 proc. polskiego PKB. Sfinansowałoby to budowę 500 km autostrad bądź pokryło 6-letni budżet polskiej policji.

Wskaźnik śmiertelności na drogach (liczba ofiar śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców) w Polsce należy do najwyższych w Europie i jest aż o 50 proc. wyższy od średniej dla UE - na poziomie 7,7.

Dla porównania w jednym z najbezpieczniejszych krajów - Wielkiej Brytanii wynosi niespełna 3. W UE zajmujemy 6 lokatę od końca i wypadamy pod względem tej statystyki gorzej niż Czesi czy Węgrzy.

policja, wypadek, wypadek na wsi, śmiertelny wypadek, żniwa

Kombajnem w motorower. Wypadek za wypadkiem podczas żniw

W związku z trwającym sezonem prac polowych, a także prac na terenach leśnych, policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do wypadku. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo ma również...
Wypadki drogowe są też najczęstszą przyczyną śmierci młodych Polaków - odpowiadają one za co czwarty zgon w grupie wiekowej 15-24 lat. Całkowita śmiertelność młodych Polaków jest o 60 proc. wyższa niż w innych krajach europejskich a wypadki komunikacyjne są jednym z głównych źródeł tej różnicy.

Profil sprawcy

Ze statystyk wynika, że najczęstszym sprawcą śmiertelnych wypadków w Polsce jest młody, trzeźwy mężczyzna zamieszkujący województwo podlaskie. Raport pokazuje, że 86 proc. osób powodujących wypadki to mężczyźni. 11 proc. sprawców było pod wpływem alkoholu. W ciągu ostatnich 10 lat wskaźnik ten spadł w Polsce o 40 proc.

Najwyższą śmiertelnością w wypadkach samochodowych charakteryzują się regiony północno-wschodni oraz centralny. Najgorszy wynik zanotowało województwo podlaskie - gdzie na 100 tys. mieszkańców statystycznie 10,5 ginie w wypadkach samochodowych a prawie 40 zostaje ciężko rannych.

wypadki na drogach, ciągniki rolnicze, policja, Antoni Rzeczkowski, wypadki z udziałem ciągników

Rolnicy jeżdżą dość bezpiecznie. Mało wypadków z udziałem ciągników

W 2016 roku kierujący ciągnikami rolniczymi spowodowali pół procenta wypadków, do których doszło na polskich drogach - wynika z policyjnych raportów.   Mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowo-Informacyjnego...
Przez nadmierną prędkość - wciąż najczęstszą przyczynę wypadków - ginie rocznie ok. 900 osób. Paradoksalnie najczęściej do takich wypadków dochodzi w dobrych warunkach atmosferycznych, w okresie letnich wakacji i na obszarze niezabudowanym.

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym powodują kierowcy, prowadzący auta 10-20-letnie. - Wraz z wiekiem pojazdu bardzo wyraźnie rośnie prawdopodobieństwo tego, że wypadek, jeśli do niego dojdzie, będzie ze skutkiem śmiertelnym. Główne przyczyny to przestarzałe zabezpieczenia i zły stan techniczny - ocenia J. Grzegorz Prądzyński.

Droga do bezpieczeństwa

Na podstawie analiz przeprowadzonych na potrzeby raportu, Polska Izba Ubezpieczeń proponuje stworzenie oraz wdrożenie kompleksowej strategii zmniejszenia wypadkowości na polskich drogach - Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2030 (Program BRD 2030). Jego celem jest zmniejszenie śmiertelności do poziomu 2,7 czyli maksymalnie 1000 wypadków śmiertelnych rocznie.

prawo jazdy, prowadzenie maszyn rolniczych, prowadzenie kombajnów, maszyny rolnicze, kombajny, policja

Jakie "prawko" dla rolnika? Policja wyjaśnia wątpliwości

Choć rewolucji w kwestii uprawnień do kierowania pojazdami w ostatnim czasie nie było, internetowe dyskusje na rolniczych forach często dotyczą właśnie tego tematu. Jakie zatem prawo jazdy przyda się w tej branży? Z tym pytaniem zwróciliśmy...
- Wzorem może być dla nas przykład Portugalii i Słowacji, które w latach 90. prezentowały podobną lub gorszą sytuację na drogach, ale implementując odpowiednie rozwiązania znacznie poprawiły bezpieczeństwo swoich obywateli - wyjaśnia J. Grzegorz Prądzyński i dodaje: - Wdrożenie odpowiedniego programu wymaga jednak silnego i solidarnego zaangażowania publicznych instytucji oraz mediów. Skuteczne pomysły powinny zostać opracowane przez specjalistów od BRD, edukacji, edukacji i marketingu.

PIU poprzez publikację raportu, chce zapoczątkować generalne zmiany w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inicjatywy proponowane przez PIU podzielone są na kategorie: legislacja, egzekwowanie przepisów, infrastruktura czy edukacja.

Izba postuluje m.in. możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne kierowców.

pociąg, wypadek, policja, żniwa, Braniewo, wypadek podczas żniw

Traktorem pod pociąg. Rolnik uratował się cudem

Kolejne dni intensywnych, letnich prac polowych przyniosły niestety następne ofiary śmiertelne wśród rolników. O ogromnym szczęściu może natomiast mówić traktorzysta, który wyszedł bez szwanku ze zderzenia swojego...
- Takie podejście pozwala nie tylko na karanie piratów drogowych i nagradzanie osób jeżdżących bezpiecznie. Przełoży się ono również na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo kierowcy, będąc świadomi wyższej składki za niebezpieczną jazdę, będą jeździć bezpieczniej - mówi J. Grzegorz Prądzyński.

PIU postuluje także:

  • zacieśnienie kontroli nad badaniami technicznymi pojazdów
  • w Polsce 98 proc. pojazdów pozytywnie przechodzi kontrolę techniczną, mimo że ponad 75 proc. polskich pojazdów ma więcej niż 10 lat
  • zwiększenie ochrony pieszych na przejściach
  • ochrona pieszego już w trakcie zbliżania się do jezdni (m.in. jak w Niemczech, Holandii, Czechach, Francji czy Norwegii)
  • zmianę struktury mandatów karnych
  • inne stawki za recydywę
  • uzależnienie wysokości mandatu od zarobków
  • edukację dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych

- Inicjatyw jest oczywiście więcej, a wszystkie opisane są szczegółowo w raporcie. Nasza publikacja mogłaby stać się początkiem budowy całościowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego do 2030 r. - zaznacza J. Grzegorz Prądzyński.

Poleć
Udostępnij