MRiRW: Polska stawia na rozwój hodowli ryb słodkowodnych
Polska chce być liderem w produkcji ryb słodkowodnych - zakłada to strategia rozwoju hodowli ryb słodkowodnych w latach 2014-2020. Pomagać będą w tym unijne fundusze.
Podczas trwających w Berlinie targów żywności Greune Woche, odbywa się konferencja naukowa zorganizowana pod patronatem polskiego ministerstwa rolnictwa pt. "Potencjał akwakultury i strategie rozwoju".
Konferencja jest kontynuacją spotkań z lat poprzednich, biorą w niej udział naukowcy z Kanady, Włoch, Polski oraz Niemiec. Stronę polską reprezentuje Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Organizatorem konferencji jest Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych.
Obecny na konferencji dyrektor Departamentu Rybołówstwa ministerstwa rolnictwa Tomasz Nawrocki podkreślił, że jednym z głównych celów strategicznych Wspólnej Polityki Rybackiej 2014 - 2020 jest zwiększenie konkurencyjności hodowli ryb oraz wsparcie jej rozwoju i innowacyjności.
Akwakultura ratunkiem dla środowiska
Jak wskazują ekolodzy, intensywne połowy ryb zakłóciły środowisko morskie, stada ryb zostały przetrzebione, a wiele akwenów zanieczyszczonych. Akwakultura, czyli hodowla ryb, mięczaków i skorupiaków prowadzona w kontrolowanym lub specjalnie wybranym środowisku wodnym ma być alternatywą dla tradycyjnego rybołówstwa.
Akwakultura to najszybciej rozwijający się na świecie sektor produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego, który rośnie w o ponad 6 proc. rocznie. W większości krajów UE przeważa akwakultura morska, a znaczną jej część stanowi produkcja mięczaków i skorupiaków.
Polska akwakultura prowadzona jest w wodach tylko słodkich i dotyczy tylko hodowli ryb. W około 400 profesjonalnych gospodarstwach hoduje się karpie, a w około 200 - pstrągi. Popularnością wśród polskich hodowców cieszą się również tołpygi, amury czy sumy.
Berliński Międzynarodowy Zielony Tydzień czyli Internationale Grüne Woche Berlin to cykliczna impreza odbywająca się w niemieckiej stolicy od 1926 r. Jest ona obecnie największa ekspozycja w świecie z zakresu żywności, rolnictwa i ogrodnictwa.