Morawiecki: Polska krajem na dorobku, mamy ogromne potrzeby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2016,16:40 Aktualizacja: 30-07-2016,16:55
A A A

Rozwój gospodarczy Warmii i Mazur oparty jest na branżach regionalnych: produkcji żywności, meblarstwie i turystyce ale należy również podjąć działania, by zwiększyć aktywność Specjalnej Strefy Ekonomicznej - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

W piątek w Olsztynie wicepremier, minister rozwoju spotyka się z przedstawicielami biznesu Warmii i Mazur oraz samorządowcami, by rozmawiać o projekcie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

lotnisko, port lotniczy w Szymanach, Olsztyn Mazury, port lotniczy

Lotnisko w Szymanach obsłużyło 10-tysięcznego pasażera

Działający od niespełna pół roku port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach obsłużył w czwartek 10-tysięcznego pasażera. Z osiągnięcia takiego wyniku zadowolony jest regionalny samorząd, będący jedynym udziałowcem spółki zarządzającej...
- Należy nie tylko wykorzystać naturalne walory regionu - środowiskowe i turystyczne - to jest oczywiste, ale w szczególności patrząc na długoterminową perspektywę rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego podjąć działania, jak przyciągnąć biznes i zwiększyć aktywność Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - powiedział podczas poprzedzającej spotkanie konferencji prasowej wicepremier Morawiecki.

Podkreślił, że rozwój regionu będzie oparty o wybrane przez samorządowców i przedsiębiorców lokalnych tak zwane trzy inteligentne specjalizacje. Chodzi o produkcję zdrowej żywności, przemysł meblarski oraz szeroko pojętą turystykę.

- To jest jeden filar, o który warto się oprzeć (...). Wiceminister (infrastruktury i budownictwa - PAP) Jerzy Szmit, wojewoda, we współpracy z lokalnymi różnymi władzami dyskutują, jak ściągnąć dodatkowo inwestycje - dodał wicepremier.

gospodarka, Mateusz Morawiecki, rząd PiS, zadłużenie Polski, dług Polski

Morawiecki: potrzeba więcej polskiej gospodarki w gospodarce

Zadłużenie Polski powoduje, że znaczna część dochodu wypracowanego przez polskich przedsiębiorców jest transferowana za granicę - mówił w piątek w Łodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem korzystną zmianę da wprowadzenie...
- Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w oparciu, o który powstał projekt Strategii - PAP) przede wszystkim wchodzi w dialog ze środowiskami lokalnymi, ale nie jest "workiem prezentów". Polska jest krajem na dorobku i mamy ogromne potrzeby budżetowe, ogromne potrzeby finansowe i chcemy mocno zainspirować przedsiębiorców do zainwestowania ich środków. A dobra wiadomość jest taka, że ten okres zastoju inwestycyjnego związanego ze środkami unijnymi i środkami budżetowymi wkrótce już będziemy mieli za sobą. Na pewno będziemy wspierać wszystkich małych i średnich inwestorów, którzy będą chcieli tutaj, w warmińsko-mazurskim, inwestycje rozpocząć - zaznaczył.

Przypomniał, że rząd PiS podjął już decyzję na temat przekopu Mierzei Wiślanej. - Chociaż inwestycja ta będzie dotyczyć innego województwa (pomorskiego-PAP) (...) niesamowicie zwiększy potencjał rozwojowy województwa warmińsko-mazurskiego, potencjał portu w Elblągu, ale też całego nabrzeża warmińskiego, a więc poszerzy perspektywy handlowe i przeładunkowe - wyjaśnił wicepremier.

Podkreślił, że potencjał gospodarczy warmińsko-mazurskiego zwiększy się po zakończeniu budowy dróg. Chodzi m.in. o drogę krajową nr 7 Warszawa - Gdańsk oraz drogę krajową 51 Olsztynek-Olsztyn.

praca, obniżenie wieku emerytalnego, rząd PiS, Mateusz Morawiecki

Obniżenie wieku emerytalnego? Wicepremier popiera

Popieram obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale ci, którzy mogą i chcą pracować dłużej, nie powinni być "wypychani do "szarej strefy" - powiedział w Warszawie wicepremier i minister...
- W tym województwie, które jest bardzo zaniedbane z punktu widzenia infrastruktury, mamy w jaki sposób wzmocnić potencjał gospodarczy, a ten wzrasta wraz z dostępem do terenu - powiedział wicepremier. Uznał, że udrożnienie infrastruktury drogowej będzie ważną częścią rozwoju gospodarczego i perspektyw gospodarczych i rozwojowych regionu.

W połowie lipca do konsultacji publicznych trafił pakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez szefa MR Mateusza Morawieckiego. Zakłada on m.in. złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, przejęcie przez ZUS części obowiązków dokumentacyjnych i łatwiejsze odzyskiwanie długów.

Chodzi m.in. o projekty dotyczące: skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych, poprawiające otoczenie prawne przedsiębiorców, ułatwiające dochodzenia wierzytelności, sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej, projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach.

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski, mateusz morawiecki, ministerstwo rozwoju

Morawiecki ujawnia swój plan. Chce połączyć rolne spółki

Od początku roku udało nam się przyciągnąć do Polski inwestycje o wartości 250 mln euro. Dzięki temu ma powstać bezpośrednio ok. 5 tysięcy miejsc pracy, a kilkanaście tysięcy w otoczeniu tych inwestycji - powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier...
Pakiet dla przedsiębiorców, zapowiadany w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" ma odpowiadać na problemy, z którymi zmagają się dzisiaj polskie firmy.

Morawiecki zaliczył do nich m.in. ciągnące się w nieskończoność postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów przez wierzycieli, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych startupów, a także przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela

Według zapowiedzi wicepremiera, Strategia jako dokument rządowy - po konsultacjach - będzie przyjęta w listopadzie. 

Poleć
Udostępnij