Mniej azotanów w wodach
Stopień zanieczyszczenia azotanami, według analizy zmian jakości wód, poprawił się - powiedział Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
- Wyniki państwowego monitoringu środowiska oraz przeprowadzona w 2020 roku na zlecenie ministra ds. gospodarki wodnej analiza zmian jakości wód powierzchniowych i podziemnych w zakresie stężeń azotanów wykazała, że stopień zanieczyszczenia azotanami poprawił się w stosunku do lat 2012-2015 lub utrzymał się na stabilnym poziomie - powiedział polityk.
Rolnicy protestowali przeciwko polityce rządu w sprawie emisji azotu
Dodał, że poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych w dużej mierze została osiągnięta dzięki wdrażaniu programu azotanowego (programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - PAP) i realizacji programu rozwoju obszarów wiejskich oraz innych działań o charakterze ochronnym.
Bartosik wskazał, że znaczenie ma także zainteresowanie rolników systemami wspomagania decyzji w zakresie racjonalnej gospodarki składnikami nawozowymi, co bezpośrednio może przyczynić się do dalszego zmniejszania zanieczyszczania wód Bałtyku. Dodał też, że w ramach skierowanego do producentów rolnych ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie od czerwca 2019 r. do maja br. na odkwaszanie gleb wypłacono ponad 106 mln zł dla 280 tys. rolników.
- Właściwie przeprowadzony zabieg wapnowania na podstawie badania odczynu gleby oraz stosowania się do zaleceń może sprzyjać zarówno ochronie wód, jak i sekwestracji węgla (usuwaniu węgla z atmosfery i magazynowaniu go w glebie i roślinności - PAP) - powiedział wiceminister rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś