MKiŚ ws. ustaw o OZE: nie będzie żadnych wysiedleń. Konfederacja: minister do dymisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2024,14:40 Aktualizacja: 23-09-2024,18:56
A A A

Nie będzie żadnych wysiedleń – zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w komunikacie, który ma „prostować fakenewsy” ws. ustaw o odnawialnych źródłach energii. Konfederacja domaga się dymisji szefowej resortu.

„W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje o projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii (UD41) oraz ustawy wiatrakowej (UD89). Prostujemy wszystkie fakenewsy” – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Jak w nim podkreślono, projekt ustawy o OZE wprowadza rozwiązania mające na celu zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz wprowadza korzystne zmiany w systemie prosumenckim.

ustawa o oze, ustawa, oze, ustawa wiatrakowa

MKiŚ: zmiany w ustawie o OZE po konsultacjach. Będzie nowy system rozliczeń dla prosumentów

Ministerstwo klimatu liczy, że po wakacjach do Sejmu trafi projekt zmian ustawy o OZE, zawierający m.in. nowe przepisy dla prosumentów - poinformowała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Jesienią MKiŚ planuje też pracować...

„Z kolei odległość (minimalna wiatraków – red.) od zabudowy to nie 300 a 500 m i będzie ona określona w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89), która również będzie wspierała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce” – zapewnia resort klimatu.

I przekonuje, że „nie będzie żadnych wysiedleń” jeśli chodzi o realizację ustawy.

„Mówimy o nadrzędnym interesie publicznym, a nie o inwestycji celu publicznego. Instytucja nadrzędnego interesu publicznego została wprowadzona do unijnego porządku prawnego w 2022 r.” – wyjaśnia MKiŚ.

Zaznacza, że „odległość wiatraków od gospodarstw domowych – 500 m to propozycja zgodna z raportem naukowców z Komitetu PAN z listopada 2022 r.” i „nie będzie można stawiać wiatraków w obszarach Natura 2000”.

Resort zapewnia ponadto, że planuje szerokie konsultacje społeczne wszystkich projektów ustaw oraz że na żadnym etapie przygotowywania projektów nie pomija oceny zgodności z unijnym prawem.

Nie ignorujemy ostrzeżeń o możliwych nadużyciach ze strony branży i wprowadzamy rozwiązania najkorzystniejsze dla Polek i Polaków” – stwierdza ministerstwo.

raport, oze, paliwa kopalne, energetyka

Raport: 80 proc. badanych uważa, że wdrożenie OZE to najpilniejsza kwestia

Według raportu KPMG, 80 proc. przedstawicieli branży energetycznej ocenia, że wdrażanie odnawialnych źródeł energii jest najpilniejszą kwestią związaną z realizacją założeń Porozumienia paryskiego. W to, że OZE zastąpią paliwa kopalne...

Przedstawiciele Konfederacji ocenili w poniedziałek, że minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powinna zostać zdymisjonowana właśnie w związku z proponowanym projektem nowelizacji ustawy o OZE.

Według cytowanego przez Polską Agencję Prasową posła Konfederacji Michała Wawra, nowelizacja ta sprawia, że "na terenach chronionych, na terenach Natura 2000, na terenach siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt" budowanie turbin wiatrowych stanie się "o wiele, wiele prostsze".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł mówił, że w wyniku proponowanych zmian "w każdej sytuacji kiedy ktoś chce zbudować wiatrak, czy inną instalację odnawialnego źródła energii na terytorium chronionym, będzie z automatu przyjęte spełnienie kryterium nadrzędnego interesu publicznego". "Czyli do ustawy zostanie wpisane, że budowa wiatraków, jest zawsze nadrzędnym interesem publicznym w porównaniu do ochrony środowiska naturalnego" - stwierdził Wawer.

Poleć
Udostępnij