Minister przedstawił zasady dzierżawy obwodów łowieckich
Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny wniosków i wnioskodawców.
Zobowiązanie do wydania tego aktu wynika z ustawy z 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Polski Związek Łowiecki dostanie miliony na walkę z ASF
Do tej pory zasady dzierżawy obwodów łowieckich regulowały uchwały organów Polskiego Związku Łowieckiego.
"Określony w projektowanym rozporządzeniu tryb składania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich zakłada ich składanie do właściwych miejscowo zarządów okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego, które są terenowymi organami Polskiego Związku Łowieckiego i dysponują odpowiednim zapleczem kadrowym i administracyjnym do przeprowadzenia analizy formalnej złożonego wniosku i nadania mu dalszego biegu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Wnioski o dzierżawę obwodów łowieckich mają być składane do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym wygasa obowiązująca umowa dzierżawy. A jeśli chodzi o dzierżawę obwodu łowieckiego nowo utworzonego lub przeznaczonego do wydzierżawienia w związku ze zmianą dzierżawcy - będzie to 30 dni.
"Tryb rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich zakłada przeprowadzenie weryfikacji i oceny złożonych wniosków i wnioskodawców przez co najmniej trzyosobowe komisje oceniające powoływane przez zarząd okręgowy i składające się z łowczego okręgowego, prezesa okręgowego sądu łowieckiego lub upoważnionego przez niego sędziego okręgowego sądu łowieckiego oraz członka Polskiego Związku Łowieckiego wyznaczonego przez łowczego okręgowego. Dodatkowo w pracach komisji na prawach jej członka mogą uczestniczyć przedstawiciele wydzierżawiającego, właściwego nadleśniczego, właściwej izby rolniczej oraz właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta)" - brzmi uzasadnienie.
Nastolatek zastrzelony w sadzie. Myśliwy już jest w areszcie
Rozporządzenie przewiduje, że w pierwszej kolejności dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy obwodu łowieckiego, a w przypadku uzyskania przez niego co najmniej 65 proc. maksymalnej liczby punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu dzierżawcy, nie rozpatrując pozostałych wniosków (bo wysoki wynik świadczy o tym, że dotychczasowy należycie realizował nałożone na niego zadania).
Jeżeli natomiast dotychczasowy dzierżawca obwodu łowieckiego nie uzyskał wymaganej liczby punktów, wówczas jego wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego rozpatrywany jest równocześnie z innymi wnioskami.
Trzeba jednocześnie podkreślić, że rozporządzenie - ze względu na różnorodny charakter obwodów łowieckich - rozróżnia trzy kategorie wnioskodawców ubiegających się o dzierżawę obwodu łowieckiego oraz określa zróżnicowane kryteria ich oceny pod kątem prowadzenia prawidłowej gospodarki łowieckiej i podejmowania działań mających na celu zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt łownych.
Weterynaria wstrzymuje polowania. Jest interwencja izby
O dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegać się może jego dotychczasowy dzierżawca, nowy dzierżawca (koło, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu dzierżawiło inny obwód lub obwody) oraz nowo powstały dzierżawca (koło, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu nie dzierżawiło żadnego).
Jeśli chodzi o kryteria oceny, są to:
- realizacja rocznych planów łowieckich w zakresie odstrzału zwierzyny grubej z wyłączeniem dzików, odstrzału dzików oraz odstrzału drapieżników
- stosunek liczby przegranych postępowań sądowych w sprawach dotyczących wysokości wypłaconego odszkodowania za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę w stosunku do liczby wszystkich zgłoszonych szkód łowieckich (ochrona interesów rolników)
- liczba członków koła łowieckiego przypadającą na powierzchnię obwodu lub obwodów łowieckich (premiowanie kół otwartych na przyjmowanie nowych członków)
- posiadanie na terenie obwodu lub obwodów poletek łowieckich
- opinie właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego wydzierżawiającego, właściwej izby rolniczej i właściwego nadleśniczego odnoszące się do dotychczasowego dzierżawcy
-
zatrudnienie lub powołanie na terenie obwodu lub obwodów łowieckich strażnika łowieckiego wynika z ustawowego obowiązku dzierżawców obwodów łowieckich)
Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl