Miliardy w budżetach. Ministerstwa przygotowały ofertę dla wsi
- Poprawa warunków życia na wsi jest ważna dla Warmii i Mazur. Wymaga pogodzenia interesów indywidualnych oraz społecznych, ekonomicznych i ekologicznych - uważa wojewoda Artur Chojecki.
- Skutki transformacji ustrojowej obszary wiejskie w naszym regionie odczuwają do dziś - wskazał podczas konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" poświęconej perspektywom poprawy życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Fundusz Innowacji i Rozwoju będzie wspierał rozwój rolnictwa
- Na wsi mieszka 40 proc. Polaków, natomiast wiemy, że warunki życia na wsi i w mieście się różnią. Mieszkańcy wsi zasługują na poprawę tych warunków i o tym będziemy rozmawiać - mówiła z kolei Halina Szymańska, szefowa kancelarii prezydenta.
Dodała, że ofertę skierowaną do mieszkańców obszarów wiejskich przygotowało 13 ministerstw, które po kolei będą je prezentowały uczestnikom spotkania.
- Konferencja obejmuje bardzo szeroki katalog działań i bardzo różne dziedziny: od budowy dróg po rozwój gminnych bibliotek, od polityki mieszkaniowej po ochronę zdrowia, od infrastruktury po oświatę, od kultury po aktywizację zawodową - powiedziała Szymańska.
O skali tych działań będą świadczyć budżety poszczególnych programów.
- Na modernizację dróg lokalnych budżet wynosi 6 mld zł, ponad 0,5 mld na wodociągi i kanalizację, kolejne 0,5 mld co roku na posiłki dla dzieci, osób starszych i osób znajdujących się w trudnej sytuacji, wreszcie ponad 3,5 mld zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych - to tylko wybrane przykłady działań - wyliczała szefowa kancelarii prezydenta RP.
Gwarancja do kredytów ma być nową formą finansowania obszarów wiejskich
Wojewoda Chojecki podkreślał, że spotkanie prezentujące możliwości poprawy warunków życia na obszarach wiejskich jest ważne dla regionu Warmii i Mazur.
- Niestety, zmiany zachodzące w Polsce w okresie transformacji najbardziej dotknęły tereny wiejskie, które do dziś cechują takie niekorzystne zjawiska, jak ucieczka młodzieży do miast, starzenie się ludności, wysoka stopa bezrobocia, wyludnianie, degradacja oraz pauperyzacja wsi i małych miast. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić jest godzenie interesów indywidualnych oraz społecznych, ekologicznych i ekonomicznych - mówił.
Jednym z pierwszych projektów, jakie prezentowano uczestnikom spotkania, było tworzenie Centrum Usług Społecznych.
Spotkania informujące o projektach skierowanych do obszarów wiejskich odbyły się już w Wielkopolsce.
Kolejne mają się odbyć m.in. w woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś