Gwarancja do kredytów ma być nową formą finansowania obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2019,11:15 Aktualizacja: 22-02-2019,8:45
A A A

Sejm nie poparł wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich.

Wniosek zgłosił Kazimierz Plocke, który m.in. wskazał, że założenia projektu są nie do przejęcia, a sam dokument wprowadzania instrumentu finansowego w formie gwarancji w zamian za rezygnację z dotacji w ramach PROW 2014-2020 nie był konsultowany z organizacjami rolniczymi i branżowymi.

Europejski Fundusz Rolny, prow 2014-2020, inwestycje na wsi, rozwój obszarów wiejskich

Na obszary wiejskie trafi więcej pieniędzy

Wprowadzenie przepisów w sprawie instrumentów finansowych do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków europejskich w ramach PROW na lata 2014-2020 - zakłada projekt noweli przyjęty przez rząd....

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.

Rządowy projekt wprowadza nową formę wsparcia, czyli gwarancje do kredytów, z których skorzystać będą mogli rolnicy oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

Na realizację PROW 2014-2020 Polska dysponuje kwotą 58 mld zł, z czego ok. 30 proc. - ok. 16,5 mld zł - już trafiło na konta rolników. Cała pula środków ma być wykorzystana do 2023 roku.

W tej chwili fundusze z PROW udzielane są w formie dotacji, gdzie trzeba mieć wkład własny i w postaci bezzwrotnej premii. Projekt natomiast wprowadza "zwrotny instrument finansowy".

Nowa forma wsparcia będzie stanowiła uzupełnienie oferty dotacyjnej, jej zaletą w porównaniu do form dotacyjnych jest możliwość wygenerowania określonej alokacji środków, większej skali inwestycji w sektorze rolnym i przetwórczym i poprzez zaangażowanie środków bankowych.

Ze środków PROW 2014-2020 będzie pochodziło 50 mln euro, dzięki temu wygenerowany zostanie do 2023 r. portfel kredytowy na kwotę ok. 250 mln euro.
 

Poleć
Udostępnij