Mieszkańcy wsi muszą bardziej zadbać o zdrowie. List intencyjny podpisany
Promocja zdrowia i upowszechnianie badań profilaktycznych wśród rolników i mieszkańców wsi - to główne cele listu intencyjnego podpisanego przez Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia i Halinę Szymańską, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
List podpisano uroczyście w Warszawie w obecności Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa. Jak wskazał wicepremier list ma znacząco pomóc w zachęceniu wszystkich mieszkańców wsi do tego, by zadbali o zdrowie, by podawali się chętnie badaniom profilaktycznym, jak również, by w bardzo wczesnej fazie wykonywać diagnostykę.
Rodzina i zdrowie to priorytety rolników
- Mieszkańcy miast, pracujący w różnych zakładach, mają zwykle obowiązkowe badania przy podjęciu pracy czy okresowe badania z medycyny pracy. Tam bardzo często następuje wychwycenie wszelkich wad zdrowia czy symptomów choroby. Mieszkańcy obszarów wiejskich, rolnicy takich badań obowiązkowych nie mają. Stąd bardzo często, żyjąc w nieświadomości, pielęgnują w sobie choroby, które można by było we wstępnej fazie bardzo skutecznie wyleczyć - wskazał Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa wskazał, że nikt nie ma lepszego dostępu do rolników niż ARiMR, wszak każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. - Stąd m.in. zamysł, aby to przez struktury Agencji docierać do rolników, uświadamiać, zachęcać do profilaktyki - powiedział.
Niedzielski zwrócił uwagę, że wskaźniki epidemiczne dotyczące stanu zdrowia w mieście i na wsi, w zakresie zachorowań np. na choroby nowotworowe i kardiologiczne, wypadają niekorzystanie dla osób mieszkających na wsi.
- Dlatego tak ważne jest, żeby dotrzeć z rozwiązaniami promującymi zdrowie nie tylko do dużych ośrodków miejskich, ale również do mniejszych miast, do wsi, tak, żeby ta dostępność w przekroju całej populacji była porównywalna – powiedział minister zdrowia.
Minister zapewnia: składka zdrowotna nie zmniejsza emerytury rolnika
Jak dodał, projekt ma wykorzystać potencjał administracyjny resortu rolnictwa do docierania z bezpośrednią informacją do rolników.
- Informację o wszystkich programach profilaktycznych, które są realizowane pod auspicjami ministra zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia będziemy systematycznie przekazywali w ramach regularnych szkoleń skierowanych do pracowników ARiMR. Będą oni w rozmowach z rolnikami przekazywać informacje o możliwości skorzystania z badań profilaktycznych - wskazał szef MZ.
Szymańska zapewniła, że pracownicy ARiMR już zostali przeszkoleni i są gotowi do udzielania informacji oraz pomocy, m.in., jeśli chodzi o rejestrację w Internetowym Koncie Pacjenta, jak i wypełnienie ankiety. - Nasze placówki i oddziały są przygotowane. Dziś na naszej stronie internetowej uruchomimy specjalną zakładkę, na której będą zamieszczone wszelkie informacje - przekazała szefowa Agencji.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś