Małopolskie. 2 mln zł na wypas owiec trafi do 96 baców
Związek Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II otrzymał prawie 2 mln zł dofinansowania z przeznaczeniem na wypas kulturowy owiec. Pieniądze trafią do 96 baców, którzy w dziesięciu regionach Małopolski będą wypasali 21,5 tys. owiec – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski w Krakowie.
"Zarząd województwa działa w trosce o zachowanie bioróżnorodności, krajobrazu przyrodniczego i kulturowego gór. Zależy nam na czynnej ochronie przyrody poprzez przeprowadzenie wypasu kulturowego owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Wypas zapobiega procesowi zaniku polan reglowych, na których znajdują się siedliska rzadkich roślin. Zachowanie gospodarki pasterskiej w górach jest ważne ze względu na wielowiekowe tradycje lokalnej ludności” – przekazał wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Wielowiekowa tradycja górali
Wypas kulturowy polega na przeprowadzeniu wypasu owiec rasy polskiej górskiej, cakiel podhalański, odmiany barwnej polskiej owcy górskiej lub mieszańców tych ras, na wskazanych w regulaminie konkursu obszarach wypasowych. Są to m.in. polany na obszarach parków narodowych na południu regionu. Bacowie ze swoimi stadami wyruszą na hale najwcześniej w kwietniu.
Zdaniem wicemarszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki, realizacja zadań w ramach tego konkursu przyczyni się do poprawy różnorodności biologicznej łąk i pastwisk, terenów cennych przyrodniczo oraz krajobrazowo na terenie województwa małopolskiego.
Owce jako "kosiarki". Miasto korzysta z ich usług przy utrzymaniu zieleni
"Wypas kulturowy zwierząt wiąże się z wielowiekową tradycją górali, dlatego konkurs ten jest także utrwaleniem kultury pasterskiej oraz wpłynie na zahamowanie odpływu baców na tereny sąsiednich województw. Zadanie to wpisuje się w działania mające na celu ochronę dziedzictwa przyrodniczego, krajobrazowego oraz kulturowego Małopolski jako regionu karpackiego” - przekazał Smółka.
Dzięki temu powstaje oscypek
Dzięki wypasowi owiec na górskich halach możliwa jest produkcja tradycyjnych owczych serów: oscypka oraz bryndzy, bundzu i redykołek. Oscypek od 2008 r. jest wpisany na unijną listę produktów tradycyjnych, chronionych prawem w całej UE.
Fundusze zostały przyznane w otwartym konkursie na zadanie pod nazwą „Małopolski wypas kulturowy – ekstensywne metody gospodarowania jako ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności i krajobrazu w 2024 r.” Dotyczy on realizacji zadań publicznych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego z zakresu bioróżnorodności.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego już trzeci raz rozstrzygnął konkurs na to zadanie, począwszy od 2022 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś