Lewy tytoń w gospodarstwie. Rolnicy, pamiętajcie o wpisie do rejestru!
Prawie 750 kg suszu tytoniowego i krajanki bez polskiej akcyzy zabezpieczyli w gospodarstwie rolnym niedaleko Wąbrzeźna (woj. kujawsko-pomorskie) miejscowi policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu.
Na terenie posesji mundurowi, w trakcie przeszukania budynków gospodarczych, zabezpieczyli też m.in. worki strunowe do pakowania tytoniu oraz specjalne urządzenie do rozdrabniania suszu.
Senatorowie uszczelnili obrót suszem tytoniowym
"Jak ustalili śledczy, straty powstałe na rzecz Skarbu Państwa w wyniku popełnionego przestępstwa wyniosły 366 000 zł. W sprawie przesłuchano 52-letnią kobietę. Usłyszała zarzuty produkcji, sprzedaży i przechowywania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy" - poinformowała komenda policji w Wąbrzeźnie.
Warto przypomnieć, że 15 grudnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Na mocy nowych przepisów Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania uprawy tytoniu oraz produkcji i obrotu surowcem tytoniowym.
"Warunkiem prowadzenia przez producenta rolnego działalności w zakresie uprawy tytoniu, produkcji lub zbytu surowca tytoniowego jest uzyskanie wpisu do Rejestru producentów surowca tytoniowego, prowadzonego przez dyrektora Oddziału Terenowego KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i adres albo siedzibę i adres producenta rolnego" - wskazuje w komunikacie KOWR.
Uprawa tytoniu na Zamojszczyźnie
Ten wpis może być dokonany na wniosek rolnika. I gospodarz nie ma na to już wiele czasu.
"Producent surowca tytoniowego, który w dniu wejścia w życie ustawy uprawia, produkuje lub zbywa surowiec tytoniowy składa do dyrektora Oddziału Terenowego KOWR wniosek o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 15 maja 2018 r., na formularzu udostępnionym na stronie internetowej KOWR" - precyzuje krajowy ośrodek.
Znowelizowana ustawa nakłada również na producenta surowca tytoniowego obowiązek przekazywania do KOWR rocznej informacji dotyczącej m.in.: powierzchni uprawy poszczególnych grup odmian tytoniu, masy surowca tytoniowego objętego umowami, szacunkowej masy surowca tytoniowego, która zostanie wyprodukowana, masy surowca tytoniowego dostarczonego nabywcy w podziale na zawarte umowy, stanu magazynowego, zawartych umów zbycia surowca tytoniowego.
Producenci mają także dodatkowo informować o masie suszu tytoniowego pochodzącego z poprzedniego roku zbiorów, skupionego od producentów surowca tytoniowego.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl