KRIR: trzeba odstrzelić wszystkie dziki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2016,15:30 Aktualizacja: 25-10-2016,15:33
A A A
Rolniczy samorząd przekonuje, że w powiatach, w których odnotowano przypadki afrykańskiego pomoru świń i na terenach przyległych należy odstrzelić wszystkie dziki.
 
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że dotychczasowe działania wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w walkę z pomorem nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Dowodzić temu mają kolejne przypadki wykrycia wirusa wśród odstrzelonych lub padłych dzików.

asf, dziki, przypadek asf, padlina

ASF. Padłe dziki są groźniejsze od żywych

Martwe dziki są dużo bardziej niebezpieczne niż żywe. Dlatego wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk jest obecnie najważniejszą czynnością związaną ze zwalczaniem ASF. Im szybciej zwłoki zostaną znalezione tym mniej będzie źródeł wirusa. -...
"Ze względu na zbliżający się okres huczki-rui, istnieje potencjalne zagrożenie (w związku z zwiększonymi wędrówkami w tym czasie zwierząt), zawleczenia wirusa do stad i populacji dzików z terenów wolnych obecnie od wirusa. Skutkiem tego będzie konieczność utworzenia nowych stref z ograniczeniami, co spowoduje milionowe straty finansowe nie tylko dla polskich producentów, ale i w konsekwencji dla budżetu państwa" - przekonuje KRIR.
 
Według rolniczego samorządu, żeby przyspieszyć proces eradykacji choroby (całkowitego jej zwalczenia) na terenie kraju, należałoby podjąć decyzje o całkowitej depopulacji stad dzików, co najmniej w powiatach, w których ASF wystąpił oraz do nich przyległych. Ponadto na obszarach, gdzie choroba może zostać przeniesiona, pogłowie dzików powinno zostać ograniczone do minimum.
 
"W przekonaniu izb rolniczych, podjęcie takich radykalnych działań powinno przyczynić się do wyeliminowania wirusa u dzików, a tym samym przyspieszyć proces uznania naszego kraju za wolny od ASF" - wskazuje KRIR.
 
Organizacja oficjalnie zaapelowała do ministra rolnictwa, by powiatowi lekarze weterynarii rozpoczęli działania (zgodnie z nowymi przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt) w kierunku eliminacji oraz ograniczania populacji dzika z terenów objętymi restrykcjami związanymi z ASF.
Poleć
Udostępnij