KRIR: maksymalna liczba punktów dla rolników, którzy jeszcze nie korzystali z państwowych gruntów
Samorząd rolniczy wnioskuje o zmianę zasad oceny ofert pisemnych w przetargach dla rolników indywidualnych, dotyczących dzierżawy państwowej ziemi. Postuluje także uregulowanie kwestii wysokości należnych dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) odsetek od czynszów dzierżawnych.
Oba wnioski wystosowała 10 stycznia Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR). Ich adresatem jest nowy minister rolnictwa Czesław Siekierski
Jeśli chodzi o pierwszy z nich, KRIR postuluję zmianę naliczania punktów w ocenie ofert przetargowych - w kryterium dotyczącym ilości pozyskanych gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Premiujmy "nowicjuszy"
„Maksymalną liczbę punktów w tym kryterium powinien otrzymać rolnik, który nie ma dzierżawy z KOWR, a rolnicy którzy pozyskali już grunty z Zasobu WRSP, powinni mieć proporcjonalnie obniżoną liczbę punktów. Zmiana ta wynika z przypadków, do jakich dochodzi podczas przetargów, a mianowicie, rolnik, który nabył wcześniej nieruchomości rolne Zasobu WRSP, ale nie przekroczył ‘widełek’ w tym kryterium, otrzymuje maksymalną liczbę punktów, czyli taką, jak rolnik, który nigdy nie nabył państwowych gruntów” – wskazują izby.
Licytują wysoko czynsz dzierżawny, a potem rezygnują. KRIR chce wykluczenia ich z kolejnych przetargów
Wnioskują również o dodanie kryterium uwzględniającego poziom wykształcenia rolnika przystępującego do przetargu ograniczonego w następujący sposób: wykształcenie wyższe rolnicze – maksymalna liczba punktów (10 pkt), wykształcenie średnie rolnicze (8 pkt), wykształcenie zawodowe rolnicze (5 pkt), wykształcenie inne niż rolnicze - brak punktów.
Zasadne stałe oprocentowanie
Drugie wystąpienie dotyczy uregulowania kwestii dotyczącej wysokości odsetek od czynszów dzierżawnych i odsetek z tytułu zakupu gruntów, zarówno dla nowych umów, jak i już wcześniej zawartych.
„Obecna sytuacja gospodarcza, związana z inflacją i podwyżkami stóp procentowych, skutkuje istotnym wzrostem rat płaconych przez rolników z tytułu dzierżaw i zakupu gruntów. To zjawisko sprawia, że wiele gospodarstw rolnych boryka się z trudnościami finansowymi, co z kolei utrudnia dalszy rozwój oraz utrzymanie płynności finansowej. W związku z powyższym, wnioskujemy o zastosowanie stałego oprocentowania przez KOWR w wysokości 2 proc. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na stworzenie stabilnych warunków finansowych dla rolników, niezależnie od zmiennych warunków rynkowych oraz gospodarczych” – przekonuje rolniczy samorząd.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś