Kobiety bardziej dbają o środowisko
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało wyniki konsumenckiego badania "Odpady szkodliwe i niebezpieczne". Ankieta miała na celu sprawdzenie, czy Polacy postępują właściwie z opakowaniami po środkach niebezpiecznych i odpadach szkodliwych.
Osoby, które w ostatnim roku zgromadziły niebezpieczne dla środowiska odpady w większości deklarują, że oddały je do właściwych punktów zbiórki. Największy odsetek takich deklaracji pojawia się w przypadku elektrośmieci (80 proc.), najmniejszy w przypadku opakowań po środkach ochrony roślin, nawozach i produktach biobójczych (67 proc.).
Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane
Warto podkreślić, że kobiety częściej od mężczyzn oddają odpady szkodliwe i niebezpieczne do odpowiednich punktów. Dotyczy to przeterminowanych lekarstw, elektrośmieci i opakowań po środkach ochrony roślin oraz po środkach niebezpiecznych i trujących, takich jak farby czy też koncentraty.
Niestety, najmniej rozpowszechnione jest oddawanie odpadów wśród najmłodszych osób w wieku 18-24 lat. W przypadku środków ochrony roślin jedynie 36 proc. ankietowanych z tej grupy deklaruje, że oddaje je do punktów zbiórki.
- Odpady niebezpieczne stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi i środowiska. W związku z tym bardzo ważne jest, aby pozbywać się ich we właściwy sposób, wskazany przez ustawodawcę. Wyniki badania pokazują jak ważna jest ciągła edukacja w zakresie właściwego postępowania z takimi odpadami oraz kształtowania postaw przyjaznych środowisku - powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.