Karp rybą na cały rok
Kolejna edycja kampanii promującej karpia ma zachęcić do całorocznej konsumpcji tej ryby. Ma bowiem "wybitne" walory zdrowotne i smakowe - przekonywał Paweł Wielgosz, prezes Organizacji Producentów Polski Karp.
Obecnie 95 proc. sprzedaży karpia przypada na okres Świąt Bożego Narodzenia. Jest to ryba, która jest tradycyjnym daniem wigilijnym. Karp na ziemiach polskich hodowany jest od 800 lat. Nasz kraj jest potentatem w jego produkcji dostarczając - przede wszystkim na rodzimy rynek - ok. 20 tys. ton ryby.
Apel do rybaków w sprawie cen sprzedaży: szanujmy swoją pracę!
- W kampanii chodzi o to by przekonać konsumentów, że karp może być spożywany w różnej formie i przez cały rok. To korzystne dla odbiorców i producentów. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na najwyżej jakości karpia, wyhodowanego zgodnie z wielowiekową tradycją i dobrostanem, było powstanie w 2012 r. Organizacji Producentów Polski Karp. Obecnie zrzesza ok. 80 profesjonalnych podmiotów akwakultury, specjalizujących się w hodowli i przetwórstwie karpia. Członkowie Polskiego Karpia pokrywają 40 zapotrzebowania rynku - poinformował ekspert.
Celem organizacji jest propagowanie polskiego karpia oraz optymalizacja efektywności jego hodowli i sprzedaży w kraju. - Chcemy by konsumenci dostrzegli walory smakowe, ale także to, że karp hodowany w naszych stawach jest naturalny, metody hodowli są niezmienne od 800 lat. Jest to bardzo uniwersalny produkt gastronomicznie - przekonywał Wielgosz.
Ichtiolog Michał Nowak podkreślił, że karpia można nazwać ekologiczną rybą, gdyż hodowana jest w naturalnych warunkach, w dużej ilości wody i jedynie dokarmiana paszami zbożowymi. Dodał, że rośnie wolno, by uzyskać dorosłą postać potrzeba jest 3 lat, wówczas osiąga wagę 1,5-2 kg.
Polacy jedzą coraz więcej ryb. Śledź numerem 1
Mięso karpi jest odpowiednie dla diety wysokobiałkowej, zawiera ok. 18 proc. łatwostrawnego białka. Zawartość białka w mięsie karpia jest zbliżona do jego ilości w mięsie zwierząt rzeźnych. - W tłuszczu tkanki mięśniowej karpia, dominują kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Mięso karpia jest doskonałym źródłem żelaza oraz cynku, jest bogatym źródłem kolagenu - mówiła o walorach zdrowotnych dietetyk Joanna Tkaczewska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Natomiast kucharz Kamil Klekowski wskazywał na uniwersalność ryby, z której można przygotować bardzo różne potrawy. Obalał także mity o tym, że karp to ryba oścista i "mulista" w smaku. Zapewnił, że tak nie jest, o ile karp jest świeży. Jego zdaniem, z ośćmi też można sobie poradzić nacinając je lub mieląc.
Wielgosz zapytany o tegoroczną podaż ryb w okresie przedświątecznym zapowiedział, że może być nieco mniejsza niż w ubiegłym, dlatego, że cześć ryb jest sprzedawana w ciągu roku. Przyznał też, że karpie mogą być nieco droższe niż w poprzednich latach ze względu na wzrost cen zbóż. Jak mówił karma - to 60 proc. kosztów produkcji ryb. Cena zbytu może być na poziomie 18-20 zł za kg.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl