Jak to jest z informowaniem rolników o kontroli? Tak wyjaśnia to resort

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2025,11:40 Aktualizacja: 09-01-2025,12:02
A A A

Kontrola może zostać przeprowadzona bez obecności rolnika, nawet w sytuacji, gdy został on o niej poinformowany – podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w odpowiedzi na wniosek rolniczego samorządu.

Wniosek ten dotyczył wcześniejszego informowania rolników o planowanych tzw. kontrolach na miejscu, aby mogli oni zaplanować sobie czas i uczestniczyć w tych czynnościach.

„Pozwoli to uniknąć sytuacji spornych, kiedy rolnik nie zgadza się z wynikiem kontroli, uważając, że została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy” – argumentowano w grudniowym wystąpieniu izb rolniczych.

nowelizacja ustawy, ps wpr, wsparcie, prawo pracy, bhp, inspekcja pracy

Rolnicy pod kontrolą inspekcji pracy. Od jej wyników ma zależeć wysokość wsparcia

Wysokość wsparcia dla rolnika ma być uzależniona od przestrzegania przez niego prawa pracy i zasad BHP - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz...

Ustosunkowując się do niego, MRiRW podkreśla, że zasady powiadamiania rolnika o kontroli oraz termin, w którym jest to możliwe, wynikają wprost z obowiązujących przepisów prawa, m.in. z art. 103 ust. 4 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z tym przepisem, „czynności kontrolne mogą być zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością. Zapowiedzenia dokonuje się z wyprzedzeniem ograniczonym do niezbędnego minimum i nieprzekraczającym 14 dni. W przypadku kontroli na miejscu odnoszących się do zwierząt zapowiedzenie nie przekracza 48 godzin”.

„Z ww. przepisów wynika wprost, że kontrole na miejscu mogą zostać zapowiedziane, jeżeli nie zagraża to ich celowi i skuteczności, a w odniesieniu do kontroli dotyczących produkcji zwierzęcej termin ten nie może przekraczać 48 godzin” – wskazuje w piśmie z 2 stycznia resort rolnictwa.

Jak dodaje, w przypadku kontroli realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), powiadamianie o kontroli uzależnione jest od rodzaju i zakresu przeprowadzanej kontroli oraz od faktu, czy nie zagraża ono celowi kontroli.

akcja, kontrole, wizytacje, gospodarstwa

Służby i inspektorzy w gospodarstwach. Na tym skupiano się podczas kontroli

Połączone siły strażaków, policjantów, inspektorów pracy i przedstawicieli rolniczego ubezpieczyciela pojawiły się w gospodarstwach rolnych w Wielkopolsce. Zwracano uwagę m.in. na składowanie materiałów potencjalnie...

Rolnik jest zawsze powiadamiany o kontroli wówczas, gdy jego obecność jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli, a dotyczy to m.in. kontroli, które wymagają weryfikacji prowadzonej przez rolnika dokumentacji (np. rejestru zabiegów agrotechnicznych), posiadania maszyn, weryfikacji wymogów itp. (np. kontrole ekoschematów, kontrole w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, rolnictwa ekologicznego, działań o charakterze inwestycyjnym i premiowym, kontrole warunkowości)” – wyjaśnia ministerstwo.

Zapewnia ponadto, że pracownicy ARiMR uwzględniają charakter i sezonowość pracy rolnika oraz - informując rolnika o planowanym terminie kontroli - bardzo często uwzględniają prośby dotyczące dostosowania terminu rozpoczęcia czynności do możliwości rolnika, o ile jest to w zgodzie z przepisami prawa.

„Ponadto rolnik informowany jest również o możliwości pisemnego upoważnienia osoby trzeciej do uczestnictwa w czynnościach kontrolnych. Powiadomienie o kontroli może nastąpić telefonicznie lub osobiście, a informacja o powiadomieniu zostaje odnotowana w raporcie z kontroli” – podkreśla MRiRW.

mrirw, aktywny rolnik, definicja, dopłaty

MRiRW bierze się za definicję rolnika aktywnego. Rewolucja w przyznawaniu dopłat?

Rozpoczynamy powszechne konsultacje w zakresie zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Prace nad zmianą tej definicji trwają - jak podkreślił resort – w konsekwencji...

I zwraca uwagę, że kontrola może zostać przeprowadzona bez obecności rolnika, nawet w sytuacji, gdy został on o niej poinformowany. Wynika to z przepisów art. 103 ust. 5 ww. ustawy o PS dla WPR na lata 2023-2027, który brzmi: „Czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności podmiotu kontrolowanego także wówczas, gdy został zawiadomiony o kontroli na miejscu zgodnie z ust. 4”. Dotyczy to sytuacji, gdy zakres kontroli ogranicza się zasadniczo jedynie do ustaleń w zakresie powierzchni działek rolnych i weryfikacji uprawy prowadzonej na kontrolowanej działce - podczas takiej kontroli nie ma konieczności wizyty w siedzibie gospodarstwa, np. w celu weryfikacji dokumentacji, co wiązałoby się z niezbędną obecnością rolnika.

„Na uwagę zasługuje fakt, że od 2023 r., ze względu na zmiany przepisów prawa i wprowadzenie nowego rodzaju płatności, np. płatności do ekoschematów, znacząco wzrosła liczba rolników, którzy są informowani o kontroli, ponieważ niezbędne jest pozyskanie od nich dokumentacji, np. rejestru zabiegów agrotechnicznych czy planów nawozowych celem weryfikacji spełnienia przez nich nowych wymogów” – przekazuje resort.

Poleć
Udostępnij