Jak ograniczyć zagrożenie powodziowe? Ruszają konsultacje ważne dla rolników
Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca - poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Plany zarządzania ryzykiem powodziowym realizowane są w 6-letnich cyklach. Od przyjęcia przez Radę Ministrów pierwszych PZRP w 2016 r., na terenie regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zrealizowano w sumie 1 tys. 71 różnorodnych działań.
Gmina pod wodą. Zalane gospodarstwa i drogi
Kilkadziesiąt z nich będzie kontynuowanych w latach 2022-2027. Jednocześnie zaplanowano prawie 320 nowych przedsięwzięć, które są obecnie na etapie konsultacji.
- Rozpoczęcie, niezwykle ważnych dla nas konsultacji ma za zadanie przede wszystkim zaprosić wszystkie zainteresowane strony do (...) omówienia, a następnie przyjęcia planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Działania, które podjęliśmy spowodują, że zjawiska powodziowe będą występowały znacznie rzadziej, a w niektórych wypadkach jesteśmy w stanie całkowicie je zlikwidować - powiedział wiceminister.
Polityk przypomniał, że przygotowano już plany inwestycyjne zarówno dla dorzecza Odry, jak i Wisły. - To jest ponad 1 tys. 600 działań, które będzie dotyczyło przede wszystkim inwestycji przeciwpowodziowych” - wyjaśnił Gróbarczyk.
Seria spotkań w ramach konsultacji rozpoczęła się w Krakowie - w sumie ma się odbyć 28 spotkań. - Mam nadzieję, że debaty konsultacyjne na temat planowanych inwestycji i działań dla poprawy bezpieczeństwa lokalnych społeczności, będą się cieszyć dużym zainteresowaniem - powiedział wiceminister.
Aktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym to działania służące przede wszystkim jego redukcji. W związku z obostrzeniami pandemicznymi, spotkania podczas konsultacji społecznych projektów PZRP będą odbywały się w trybie online.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl