Izdebski przekazał postulaty władzom PiS i czeka na zaproszenie od ministra
Postulaty, dotyczące m.in. odszkodowań dla rolników i likwidacji ASF w Polsce, przekazał przedstawicielom PiS w siedzibie partii Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.
Po wyjściu z budynku lider rolniczego OPZZ powiedział, że na temat szczegółów spotkania nie może mówić. - Jestem zadowolony, że na Nowogrodzką te informacje dotarły i myślę, że będą rozpatrzone - ocenił.
Rolnicze OPZZ dołącza do protestu. Tysiące gospodarzy zjedzie do stolicy?
Wyjaśnił, że wizyta nie była spowodowana akurat postulatami rolników, a umówiona w różnych sprawach. Przy okazji chciał poinformować o postulatach, które - jak podkreślił - podczas środowego protestu w Warszawie "nie zostały złożone na ręce pana prezydenta, co mnie bardzo zaskoczyło, oczywiście niemile".
- Wiadomo, że kompetencje prezydenta mamy takie, jakie mamy, ale jednak partia rządzi za pośrednictwem swojego premiera i rządu - wyjaśnił szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.
Pytany, czy te same postulaty zostały złożone na ręce ministra Ardanowskiego, podkreślił, że nie zmieniają się od trzech lat, ulegają tylko kosmetycznym zmianom, a problem jest cały czas ten sam. Dopytany, czy postulaty są składane także w imieniu AGROunii Izdebski odpowiedział, że zawsze są składane w imieniu rolników.
Szef związku powiedział też, że na razie OPZZRiOR nie otrzymało zaproszenia do udziału w organizowanym przez rząd "Porozumieniu rolniczym" planowanym na 20 lutego. - Jeżeli takie zaproszenie przyjdzie, to je rozważymy - dodał.
Pod patronatem prezydenta będą rozwiązywać problemy rolnictwa
- Natomiast tych porozumień było już tyle, z których nic nie wynikło, więc ja nie wierzę w jakiekolwiek sukcesy, jeżeli chodzi o porozumienia. Uważam, że wystarczy dobra porada dobrych fachowców dla pana ministra i niepotrzebne mu są żadne porozumienia. Tym bardziej, że te porozumienia bardzo źle się kojarzą, bo kończyły się z reguły dymisją kolejnych ministrów - stwierdził.
Pierwszym postulatem OPZZRiOR jest wypłata wszelkich niewypłaconych odszkodowań dla rolników. Kolejnym - likwidacja ASF w Polsce przez odstrzał sanitarny dzików z zachowaniem zasad humanitaryzmu i przez zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych.
Związek domaga się też przyjęcia ustawy swojego autorstwa o prawie łowieckim, interwencji na rynku trzody chlewnej przez zakaz budowy wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny i zakłady mięsne, wprowadzenie programu odbudowy hodowli prosiąt, szczegółową kontrolę mięsa sprowadzanego z zagranicy oraz odbudowę potencjału produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych.
Inny postulat dotyczy rozwoju rynków lokalnych i wsparcia gospodarstw rodzinnych m.in. poprzez rozwój sprzedaży bezpośredniej na platformach internetowych oraz rozwój dystrybucji lokalnej. Związek proponuje też przyjęcie specjalnej polityki kredytowej dla rolników, czyli kredytów - wzorem gospodarek zachodnich - na 20 do 30 lat.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś