Inkubatory kuchenne wesprą rolników w wytwarzaniu specjałów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2017,8:45 Aktualizacja: 18-04-2017,9:23
A A A

Pomoc podlaskim rolnikom w wytwarzaniu i sprzedaży lokalnych specjałów będą świadczyć tzw. inkubatory kuchenne. Z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na ten cel przwidziano prawie 3 mln zł.

Inkubator będzie małym zakładem przetwórczym. Będzie udostępniany rolnikom, którzy chcą przetwarzać i sprzedawać produkowane w gospodarstwach mleko, zboża, mięso, owoce, warzywa, ale sami nie mają do tego odpowiednich warunków czy uprawnień.

Podlascy rolnicy mają propozycję dla leśników

Około 70 rolników chce, by leśnicy wydzierżawili od nich łąki na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, z których mogłyby korzystać żubry. Rolnicy dostaną pieniądze za to, że zostawią siano na łąkach, z myślą m.in. o zimowym menu dla tych...

Takie zakłady będzie tworzyć w regionie pięć Lokalnych Grup Działania (LGD), czyli stowarzyszeń, które dysponują częścią unijnych pieniędzy z PROW.

Najwięcej środków na inkubatory ma LGD "Tygiel Doliny Bugu" - 1 mln zł; najmniej - 220 tys. LGD "Biebrzański Dar Natury". Inkubatory kuchenne będą też tworzyć na swoim terenie LGD "Puszcza Białowieska" (700 tys. zł) oraz LGD "Szlak Tatarski" oraz "Suwalsko-Sejneńska" LGD, które mają po 500 tys. zł na ten cel.

Zdaniem Elżbiety Filipowicz, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku najbardziej zaawansowane prace do powstania inkubatorów kuchennych są na terenie LGD "Tygiel Doliny Bugu". Grupa obejmuje swoim zasięgiem część południowych rejonów województwa podlaskiego i część mazowieckiego.

Agnieszka Wojtkowska, prezes LGD "Tygiel Doliny Bugu" powiedziała, że stowarzyszenie przeprowadziło już nabór chętnych do tworzenia zakładów przetwórczych. Wpłynęły dwa projekty: jeden od lokalnego przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego, a drugi od stowarzyszenia z woj. podlaskiego. Oba wnioski przeszły pozytywną ocenę w LGD, teraz weryfikuje je urząd marszałkowski.

Dotacje na targowiska i ujęcia wody dla Podlasia

Dotacje z UE na budowę targowisk i inwestycje w poprawę jakości wody będą mogły w 2017 r. dostać podlaskie samorządy w ramach konkursów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pieniądze w tym programie w regionie się kończą....

Wojtkowska liczy, że inkubatory powstaną w 2018 r. Zaznaczyła, że jest spora szansa na powodzenie tego pomysłu, bo podmioty, które chcą tworzyć zakłady przetwórcze z myślą udostępniania ich rolnikom, już na etapie przygotowań zawarli porozumienia z zainteresowanymi. Konkretni rolnicy zadeklarowali, że będą z inkubatorów korzystać.

- Mam nadzieję, że to będzie fajnie funkcjonowało (...) Mamy różnych rolników, z różnej wielkości gospodarstw, trochę nadbużańskich gospodarstw agroturystycznych. Oni będą mogli przetwarzać swoje produkty: owoce, warzywa, piec ciasta, a potem to wszystko legalnie sprzedawać, wstawiać do sklepów. Do tej pory nic takiego nie było - powiedziała Wojtkowska.

Żywność tradycyjna, regionalna wytwarzana przez lokalnych producentów jest jednym z ważnych elementów promocji województwa podlaskiego.

Poleć
Udostępnij