Gminy wiejskie przeciwko likwidacji gimnazjów
Władze ponad 75 procent gmin wiejskich uważają, że planowana likwidacja gimnazjów będzie wiązała się ze zwolnieniami nauczycieli. Samorządy są również przeciwko wygaszaniu tych placówek.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało spore zmiany w systemie oświaty. Najważniejszą z nich ma być formalna likwidacja gimnazjów przez stopniowe ich wygaszenie i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum.
Ministerstwo rolnictwa chce przejmować kolejne szkoły
Reforma systemu oświatowego była pierwszym tematem poruszonym podczas posiedzenia Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, które w dniach 7-8 września odbyło się w Jachrance na Mazowszu.
Paweł Tomczak, dyrektor biura ZGW RP przedstawił wyniki ankiety na temat zmian proponowanych przez MEN. W badaniu udział wzięło 281 gmin (48 proc. członków związku) - w tym 89 proc. gmin wiejskich i 11 proc. miejsko-wiejskich.
58 proc. samorządów opowiedziało się przeciw likwidacji gimnazjów. Za wygaszeniem tych szkół było natomiast 24 proc. odpowiadających, a 17 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
W ankiecie zadano jeszcze jedno bardzo ważne pytanie - "czy likwidacja gimnazjum w gminie będzie skutkowała zwolnieniami nauczycieli?" Aż 75,4 proc. respondentów odpowiedziała, że tak.