Ministerstwo rolnictwa chce przejmować kolejne szkoły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
09-12-2015,14:25 Aktualizacja: 09-12-2015,14:30
A A A

Nowy szef resortu rolnictwa zapowiada rewolucję w edukacji rolniczej. Krzysztof Jurgiel chce, aby pod skrzydła ministerstwa trafiło kilkadziesiąt nowych placówek.

- Podejmiemy energiczne działania w tym zakresie - mówił podczas środowych obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel, MRiRW, konferencja, Warszawa, minister rolnictwa

Wiemy, co planuje minister rolnictwa. Pierwsza konferencja Jurgiela

Resort rolnictwa przygotował zadania, które chce realizować w latach 2015-2019, dokonana została także ocena działań podjętych w ostatnich 8 latach - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Praca...
Obecnie MRiRW jest organem prowadzącym dla 45 zespołów szkół w całej Polsce. W ocenie Jurgiela, to zdecydowanie za mało i trzeba wrócić do planów z 2006 roku, gdy był ministrem. To właśnie wtedy przymierzano się do przejęcia większej ilości placówek - blisko 80.

- Niestety, do dziś przejęto tylko ok. 40 szkół i teraz jest czas, aby dokończyć cały proces - zaznaczył Jurgiel podkreślając, że proces został "zahamowany" przez jego następców.

- Należy upowszechnić technika rolnicze po to, aby każdy polski rolnik miał ukończone przynajmniej technikum. Trzeba ruszyć temat szkolnictwa zawodowego - zauważył.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) w odpowiedzi podkreślił, że podczas jego urzędowania w resorcie rolnictwa duży nacisk kładziono na edukację rolniczą. - Przejęliśmy nie 40, ale 45 szkół i jeżeli jest wola polityczna oraz środki w budżecie, to oczywiście jestem za tym, aby przejąć kolejne placówki. Życzę powodzenia panie ministrze - zaznaczył Sawicki.

ziemia rolna, dzierżawa gruntów, kształtowanie ustroju rolnego

Dzierżawa podstawą gospodarowania ziemią

W najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna. Będzie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak dodał,...
Czy ministerstwo jest lepszym organem prowadzącym niż samorządy? Opinie są jednoznacznie pozytywne, bo w ślad za zmianą nadzorcy przyszły dodatkowe pieniądze. Praktycznie w każdej ze szkół, które zostały przejęte w ostatnich latach przeprowadzono kosztowne remonty, a także zakupiono sporo nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, a także maszyn rolniczych służących do kształcenia przyszłych rolników. 

***

Na podstawie przepisów art. 5 ust 3d ustawy, z dnia 7 września 1991 r, o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, późn. zm.), minister rolnictwa prowadzi 45 zespołów szkół rolniczych, na terenie całego kraju (oprócz woj. pomorskiego).

Zgodnie z przepisami, szkoły te mogą kształcić w zawodach:

  1. cukiernik
  2. kucharz
  3. mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
  4. ogrodnik
  5. operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
  6. piekarz
  7. przetwórca ryb
  8. pszczelarz
  9. rolnik
  10. rybak śródlądowy
  11. wędliniarz
  12. technik agrobiznesu
  13. technik architektury krajobrazu
  14. technik hodowca koni
  15. technik inżynierii środowiska i melioracji
  16. technik mechanizacji rolnictwa
  17. technik ogrodnik
  18. technik przetwórstwa mleczarskiego
  19. technik pszczelarz
  20. technik rolnik
  21. technik rybactwa śródlądowego
  22. technik technologii żywności
  23. technik turystyki wiejskiej
  24. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  25. technik weterynarii
  26. technik żywienia i usług gastronomicznych
Poleć
Udostępnij