Gminy szacują straty po gradobiciu
Trwa szacowanie strat po sobotnim gradobiciu, które nawiedziło północną częścią woj. lubelskiego. Intensywny deszcz zniszczył część upraw m.in. rzepaku, kukurydzy, porzeczek, dyni.
Gmina Zalesie jest jedną z tych, która najbardziej ucierpiała pod względem zniszczeń w uprawach. Jak powiedział Andrzej Marciniak, sekretarz gminy aktualnie trudno określić, ilu gospodarzy poniosło straty w wyniku nawałnicy.
Nawałnica spustoszyła gminę. Ponad 180 uszkodzonych budynków
- Na razie zbieramy wnioski od rolników, następnie w piątek komisja pojedzie w teren i oszacuje straty. Chodzi głównie o uprawy rzepaku, łubinu, owsa, pszenżyta. Straty zostały określone przez rolników nawet do 80 proc. - zaznaczył.
Z kolei na terenie gminy Rossosz najbardziej ucierpiały gospodarstwa rolne w miejscowościach: Rossosz, Bordziłówka, Korzeniówka, Musiejówka, Mokre, Romaszki. Grad zniszczył część upraw, m.in. zbóż, kukurydzy, porzeczek, dyni.
Kazimierz Weremkowicz, wójt gminy Rossosz powiedział, że od poniedziałku rolnicy pobierają druki wniosków o oszacowanie strat. - We wtorek rano komisja ruszyła w teren, aby badać straty w pierwszych gospodarstwach rolnych. Komisja powołana przez wojewodę składa się z pracowników urzędu gminy, izby rolniczej i ośrodka doradztwa rolniczego - powiedział wójt.
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał, że producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny, o ulgi w podatku rolnym czy o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne, rozłożenia ich na dogodne raty lub też ich umorzenia.
- Po zebraniu informacji na temat wielkości strat, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie całego kraju Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, może uruchomić dodatkową pomoc finansową dla poszkodowanych gospodarstw - zaznaczył Paweł Paszko, dyrektor biura wojewody lubelskiego.
Jak dodał, w tym roku już 1615 gospodarstw na Lubelszczyźnie zostało poszkodowanych w wyniku zjawisk atmosferycznych, zaś szacunkowa wartość strat wynosi 12,3 mln zł.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl